A po ngjallet valuta e huaj? Civici: Janë luhatje të vogla, ndikimi vjen nga klima financiare europiane
Pasi prekën fundin, monedhat e huaja këtë javë kanë nisur të ringjallen duke dhënë një sinjal shprese në treg. Kjo për ekspertin për çështjet e...
Standard i ri euro-lekë. Eksperti: Leku ka një raport të lartë vlerësimi në raport me monedhat e tjera.
Eksperti për çështjet ekonomike, Majlind Lazimi ka folur në lidhje zhvlerësimin që ka pësuar monedha euro kundrejt lekut së fundmi. Lazini në n...
Rama: Askush s’do t’ju presë më në zyrë. Në 3 korrik mbyllen sportelet fizike të Kadastrës
Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se duke filluar nga e hëna e 3 korrikut Kadastra do të kthehet në ‘makineri digjitale’. Ai u bëri thirrje...
Rama: Ministra, deputetë e kryebashkiakë e kanë kthyer Kadastrën në fole qokash
Kryeministri Edi Rama në mbledhjen që po zhvillon në Agjencinë Shtetërore të Kadastrës, nën praninë e Drejtores së ASHK, Dallandyshe Bici, deputet...
Qeveria shfuqizon Bordin e Transparencës së Hidrokarbureve
Delina Ibrahimaj ka dalë sot pas mbledhjes së qeverisë dhe ka bërë me dije se është shfuqizuar bordi i naftës dhe hidrokarbureve. Bordi i Transpar...
Euro në rënie, prek nivelin më të ulët të vitit
Monedha europiane euro vazhdon të zhvlerësohet përballë lekut. Një euro sot këmbehet me 112.6 lekë, niveli më i ulët i regjistruar qe prej v...
Banka e Shqipërisë: “Inflacioni në 2024 do të jetë 3 përqind”. Ky është një rekord.
Trendi i rritjes së çmimeve gjatë këtij viti do të vijoj të stabilizohet me ritme më të shpejta. Në raportin vjetor Banka e Shqipërisë analizon ...
Bursa e Energjisë/ Yuri Kim: Hap i madh drejt një energjie të sigurtë!
Ambasadorja Amerikane, Yuri Kim ka qenë e pranishme në ceremoninë e zhvilluar në kuadër të nisjes së operimit të Bursës Shqiptare për Energjinë me...
Ulet ndjeshëm inflacioni dhe çmimi i mallrave të konsumit: INSTAT.
Niveli i çmimeve të konsumit  ka pësuar një ulje të ndjeshme përgjatë marsit. Sipas INSTAT inflacioni ka zbritur në nivelin 5.3% nga 7.1 që ishte ...
Ndryshon sërish çmimi i karburanteve në vend, ulet nafta
Bordi i Transparencës ka ndryshuar sërish çmimin e karburanteve. Sipas njoftimit, çmimi i naftës do të jetë 184 lekë/litri duke u ulur me tre lekë...