Nga George Wright

BBC

Elon Musk ka mohuar raportet se ai ka folur me Vladimir Putin përpara se të postonte një sondazh në Twitter me sugjerimet e tij për t’i dhënë fund pushtimit rus të Ukrainës.

Ian Bremmer, kreu i konsulencës së rrezikut politik të Grupit Eurasia, pretendoi se Musk i kishte thënë personalisht atij për bisedën me Putin.

Por zoti Musk tani e ka hedhur poshtë këtë.

“Kam folur me Putinin vetëm një herë dhe kjo ishte rreth 18 muaj më parë. Tema ishte hapësira,” shkroi Musk në Twitter.

Multimiliarderi tha: “Rusia largohet nëse ky është vullneti i popullit”.

Presidenti Putin ka shpallur tashmë katër rajone të Ukrainës si pjesë të Rusisë, pas të ashtuquajturave referendume të denoncuara si mashtruese nga Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë. Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë nga katër rajonet.

Musk sugjeroi gjithashtu se bota duhet “formalisht” të njohë Krimenë – e aneksuar ilegalisht nga Moska në 2014 – si pjesë e Rusisë.

Në një gazetë, Bremmer shkroi se Musk i tha atij se presidenti rus ishte “i përgatitur për të negociuar”, por vetëm nëse Krimea do të mbetej nën kontrollin rus, nëse Ukraina do të pranonte një formë neutraliteti të përhershëm dhe nëse Kievi do të njihte aneksimin e Rusisë të Luhanskut, Donetsk. , Kherson dhe Zaporizhzhia.

Bremmer tha se shefi i SpaceX i tha atij se zoti Putin tha se këto synime do të arriheshin “pa marrë parasysh çfarë” dhe se ekzistonte potenciali i një sulmi bërthamor nëse Ukraina pushton Krimenë.

Por Musk që atëherë i ka mohuar raportet.