Presidenti Donald Trump ka thënë se do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për të pezulluar përkohësisht të gjithë emigracionin në SHBA për shkak të koronavirusit.

Në Twitter, ai përmendi “sulmin nga armiku i padukshëm”, të cilin e quan virus, dhe nevojën për të mbrojtur punën e amerikanëve, por nuk dha detaje.

Nuk ishte e qartë se cilat programe mund të preken dhe nëse Presidenti do të jetë në gjendje të kryejë urdhrin.

Kritikët thonë se qeveria po përdor pandeminë për të goditur emigracionin.

Imigracioni ka qenë tradicionalisht një temë e fortë fushate për zotin Trump, por ka zënë një vend prapa gjatë pandemisë dhe në avantazhin e zgjedhjeve të nëntorit.

Njoftimi i zotit Trump, vonë të hënën, vjen pasi Shtëpia e Bardhë argumenton se më e keqja e pandemisë ka kaluar dhe vendi mund të fillojë rihapjen. Kufizimet në lëvizjen e njerëzve, të zbatuara nga shumë shtete për të frenuar përhapjen e virusit, kanë paralizuar pjesë të ekonomisë.

Gjatë katër javëve të fundit, më shumë se 20 milion amerikanë kanë bërë kërkesa të papunë. Kjo arrin në afërsisht sa shumë punë që punëdhënësit kishin shtuar gjatë dekadës së kaluar.

SHBA ka mbi 787,000 raste të konfirmuara të vdekjeve Covid-19 dhe më shumë se 42,000, sipas një raporti nga Universiteti Johns Hopkins, i cili është duke ndjekur pandeminë globale.

VERITAS.COM.AL/