Bonaccini mund Borgonzonin dhe mbetet guvernator. Bum i Santellit. Berluskoni dhe Salvini bëjnë presion ndaj qeverisë. Shembje e Levizjes 5 Yje : keq kudo

Nga: Andrea Indini 

Emilia Romagna mbetet e kuqe, ndërsa qendra e djathtë i shkëput Calabrinë të majtës. Në përfundim të një fushate zgjedhore shumë të ashpër pa përjashtuar faje, qe nga niveli rajonal ka shkuar gjithmonë në atë kombëtar, guvernatori në largim Stefano Bonaccini mbledh 51.39% të preferencave dhe fiton mbi legisten Lucia Borgonzoni (43.68%).

Sidoqoftë, në Kalabri, fitorja e qendrës së djathtë është një ortek që perfshin gjithçka: Jole Santelli fshin të majtën me 55.82% dhe kufizon Pippo Callipon ne 30,33%. Në këtë luftë, e cila përfundon në thelb në barazim,ka vetëm një humbës: Lëvizja 5 Yje. Aq sa nga Silvio Berlusconi dhe Matteo Salvini tashmë ka filluar sulmi ndaj karavanit të qeverisë Conte.

Kthehemi ne bipolarizem. Rezultati i këtyre zgjedhjeve të fillimit të vitit na rikthen përsëri në sfidën e përjetshme midis qendrës së djathtë dhe qendrës së majtë. Ulja nga dorëheqja e Luigi Di Maios si drejtues politik, Pesë Yjet, që në takimet e fundit nuk kanë bërë asgjë tjetër përveç se konsumuan konsensus pas konsensusi,humben kudo. Dhe e bënë duke marrë një goditje të paprecedent: në Emilia Romagna Simone Benini mblodhi vetëm 3.6%, ndërsa në Kalabri Francesco Aiello bën pak më mirë, por kufizohet në 6.7% dhe as nuk hyn në këshillin rajonal. Një shkrirje e vërtetë që konfirmon trendin e një vish e gris që nga zgjedhjet politike të vitit 2018 e në vazhdim është bërë një konstante dhe që, në fakt, ka sjellë në qendër të konfrontimit politik luften midis qendrës së djathtë dhe qendrës së majtë. Me një të dhene domethënëse: pas fitores së jashtëzakonshme tetorin e kaluar në Umbria, Forza Italia, Lega dhe Fratelli d’Italia rrëmbejnë një rajon tjetër nga keqqeverisja e së majtës, Kalabria, e cila deri vitin e kaluar ishte qeverisur nga i kerkuari Mario Oliverio qe përfundoi i hetuar për shpërdorim detyre në një hetim nga prokuroria e Catanzaros. “Forza Italia ka një klasë qeverisëse fituese – komenton zëvendespresidenti i Forza Italias, Antonio Tajani – në të gjithë Italinë ekziston një klasë qeverisëse e aftë për të udhëhequr qendrën e djathtë drejt fitores”.

“Në Emilia Romagna problemi nuk është të fitosh, por të sterfitosh”, kishte guxuar Matteo Salvini ditët e fundit. Dhe, pas 154 etapave elektorale, ai nuk tërhiqet as nga rezultatet e para sepse, siç sqaron vetë ai në një konferencë për shtyp të mbledhur vetëm për një orë, ai siguron që ka vene “gjakun dhe shpirtin” në të për të provuar të sjellë në shtëpi një rezultat që do të kishte qenë pak te thuash historike. “Se pas shtatëdhjetë vjetësh loja ka qenë e hapur deri në fund për mua është e rëndësishme”, vë në dukje Kapiteni sipas të cilit të mund të pushtoje feudin e kuq “ishte një udhëtim i jashtëzakonshëm, emocionues,prekës dhe i palodhshëm si pak të tjera“. Historik mbetet fakti që,pavaresisht humbjes se Borgonzonit, Carroccio është partia e dytë më e votuar në Emilia Romagna menjëherë pas Partisë Demokratike.

Kënaqësia e tij, pra, nuk ndalet te ky fakt. Për herë të parë, në fakt, Lega hyn ne këshillin rajonal të Kalabrisë. Tani, megjithatë, është tashmë koha për të parë per Romën. “Lëvizja 5 Yje është zhdukurpërfundon ai – nesër diçka do të ndryshojë“.

Se tani qeveria Conte në mënyrë të pashmangshme do të duhet të beje llogarite me këto rezultate, është i bindur edhe Silvio Berlusconi sipas te cilit tani “hapet një fazë e re” e cila në mënyrë të pashmangshme do të çojë në zgjedhje të reja. “Nëse fjala demokraci ka akoma një kuptim, duhet të ndryshohet qeveria duke ia rikthyer fjalën italianëve sa më shpejt të jetë e mundur“, shpjegon lideri i Forza Italias, i cili thotë se rezultatet “e pamëshirëshme” të grillineve” i dënojnë për mungesë lidhjeje”.  Per këtë lidhje ata tashmë kanë dhënë prova në muajt e fundit duke qëndruar ne  qeveri me Partinë Demokratike. Aq më tepër që Nicola Zingaretti,i siguruar nga rezultati i mbledhur sot, tashmë po fillon të flasë si aksioner ne mazhorance i ekzekutivit: “Mund të themi se 4 marsi i 2018, kur e gjithë Italia fliste për një bipolarizem Lega-M5S, është mbi shpatullat tona … “. Dhe tashmë ka nga ata që flasin për një përmbysje të nevojshme të raporteve brenda mazhorancës  Verdhakuqe.

Veritas.com.al/