Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka reaguar pas kërkesës së Gazment Bardhit në Kuvend për shfuqizimin e vendimit të tij për përjashtimin e disa deputetëve demokratë, nga grupi demokrat, që do të riktheje si pjesë të grupit të PD-së edhe Sali Berishën. Në një postim në Facebook, Basha e konsideron atë si pjesë të “aleancës Rama-Berisha”. Basha thekson se, sipas tij, vendimi i demokratëve është i qartë “asnjë person i përcaktuar “Non grata” nuk do të jetë pjesë e PD”.

Pazari mes dyshes Rama-Berisha po zbardhet çdo ditë dhe më shumë. Janë të qartë në:  Aleancën e tyre kundër SPAK; Lirimin e të dënuarve për korrupsion; Ruajtjen e marrëveshjes famëkeqe të vitit 2008; Si pjesë e këtij pazari, Rama kërkon të kthejë në PD aleatin e tij Berisha.

Kjo është rruga e vetme e mbijetesës së klasës së vjetër politike, nëpërmjet pazarit për të shtrënguar radhët e të korruptuarave.

Vendimi i Partisë Demokratike të Shqipërisë është i qartë dhe i prerë. Asnjë ortakëri e lidhur nga krimi dhe korrupsioni nuk mund ta zhbëjë atë. Asnjë person i përcaktuar “Non grata” nuk do të jetë pjesë e PD. PD mbështet pa kushte SPAK dhe vënien para ligjit të gjithë atyre që kanë abuzuar me paratë e shqiptarëve.Lista të hapura, votim për diasporën, barazi vote dhe votim e numërim elektronik”, shkruan Basha.

Lulzim Basha, me vendimin e 9 shtatorit të vitit 2021 përjashtoi Sali Berishën nga grupi parlamentar dhe pas dhunës së 8 janarit mori vendimin për përjkashtimin e deputetëve Flamur Noka,  Edmond Spaho, Albana Vokshi,  Agron Shehaj, Oerd Bylykbashi, Tritan Shehu, Luan Baci si dhe Belind Këlliçi.