BEOGRAD (Reuters) – Mali i Zi dhe Serbia kanë thirrur diplomatët e vendeve respektive të Premten pasi tifozët e sportit në Beograd i vunë zjarrin flamurit te Malit të Zi në shenje proteste ndaj një ligji të ri që mund të godase pasuritë e Kishës Ortodokse Serbe.

Pas një ndeshjeje basketbolli mes Yllit të Kuq të Serbisë dhe Bayernit të Gjermanisë, mijëra tifozë marshuan në Beograd të enjten mbrëma dhe u ndalën para ambasadës së Malit të Zi, duke bërë që të shpërthejnë fishekzjarre që kane djegur flamurin jashtë selisë.

Ministria e Jashtme e Malit të Zi tha se ambasadori i Serbisë ishte thirrur pasi autoritetet në Beograd nuk arritën të ndalojnë sulmin “absolutisht të papranueshëm” ndaj ambasadës së tij.

Ministria e Jashtme e Serbisë dënoi djegien e flamurit, por gjithashtu ka cituar një diplomat Malazez,duke thënë se nuk duhet të komentonte deklaratat nga Mali i Zi të cilat përpiqen të “transferojnë gabimisht përgjegjësinë për krizën në Serbi”.

Sipas një ligji të miratuar javën e kaluar nga parlamenti i Malit të Zi, komunitetet fetare duhet të dëshmojnë pronësinë e pasurisë që para vitit 1918, kur kryesisht Mali i Zi i krishterë ortodoks u bashkua me Mbretërinë e serbëve, kroatëve dhe sllovenëve, pararendësit e Jugosllavisë tashme te vdekur.

Politikanët pro-serbë dhe kritikët e tjerë të legjislacionit thonë se është një përpjekje për të promovuar kishën e vogël ortodokse malazeze, e cila nuk njihet nga kishat e tjera të mëdha, në kurriz të Kishës Ortodokse Serbe, kisha mbizotëruese në vendin e 620,000 banorëve .

Udhëheqësi me kohë të gjatë dhe pro-perëndimor i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, akuzon Kishën Ortodokse Serbe për promovimin e politikave pro-serbe për të minuar Malin e Zi, një anëtar i NATO-s dhe kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, i cili u nda nga Serbia në 2006.

Serbia gjithashtu dëshiron të anëtarësohet në BE, por ajo nuk pranon të bashkohet me aleancën transatlantike të NATO-s dhe ka ndjekur lidhjet me Rusinë dhe Kinën. Shumica e Malazezëve dhe Serbëve ndajnë gjuhë dhe origjinë etnike dhe shumë Serbë kanë prejardhje Malazeze dhe familjet atje.

Veritas.com.al/