Nga: L. Skiro/

Edhe pse nuk kane kaluar as ditet e nje jave qe nga dita kur kryeministrat e Ballkanit u takuan ne Durres, ne prani te te derguarve te BE, ku u rikrijua ‘aleanca Ballkanike’ jashte BE per te zgjjidhur problemet mes shteteve ballkanike, BE ben nje veprim te kundert: Neser ka ftuar ne Bruksel dy presidente te shteteve ballkanike: Vucic i Serbise dhe Hashim Thaci i Kosoves.

Valle ka ceshtje sekrete mes shteteve, apo BE krijon enigma!? Apo BE nuk i beson krijeses se vet ne Ballkan!

Shume pikepyetje dalin.

Por ajo qe kuptohet eshte se BE e ka krijuar formalisht organizmin e ‘Ballkanit jashte BE’, pasi nuk i beson ceshtje te qenesishme.

Ne Durres mund te themi se ky organizem u rikrijua, por ne Trieste para nje muaji ishte themeluar forumi ‘Ekonomik’ Ballkanik, qe shume vezhgues e moren si ‘organizem politik’.

Pyetja behet: Valle pse behet kjo demagogji mbi Ballkanin kur nuk i beson asgje asaj qe krijon ne Ballkan!?po nuk do te bisedojhet mbi Ballkanin!… Kjo eshte e pamundur.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Siguri dhe Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, sot në mëngjes do t’i takojë në Bruksel presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq.

Maja Kociançiç, zëdhënëse e Përfaqësueses së lartë, Mogherini, ka deklaruar se takimet në Bruksel do të zhvillohen në kontekstin e diskutimit për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Sipas saj, sot do të bisedohet edhe për zbatimin e marrëveshjeve të cilat tashmë janë arritur në dialog dhe zbatimi i të cilave është në vazhdim e sipër.

Megjithate organizmi i ‘besuar’ i Ballkanit mbetet ketu ne Durres ose ne Trieste. Por sidoqofte, i pabesueshem per BE.

Veritas.com.al/