29 dhjetor (Breitbart) – Pierre Cardin, ikona globale e modës që zgjeroi perandorinë e tij përmes markës ndërkombëtare dhe tregtisë, ka vdekur. Ai ishte 98 vjeç.

Akademia Franceze e Arteve të Bukura njoftoi vdekjen e Cardin.

Cardin filloi të punonte nën yjet e modës si Jean Cocteau dhe Christian Dior përpara se të krijonte markën e tij me dizajne firmato futuristike.

Përvec veshjeve te të pasurve dhe të famshmve, Cardin u bë një emër familjar duke markuar masat, duke ia bashkangjitur emrin e tij produkteve si rrobat, sendet e banjës, aromat, automjetet dhe madje edhe tutat e aviatorit.

“Trishtim i pamasë”, shkroi Cyril Barthalois, sekretari i përgjithshëm i Akademisë Franceze të Arteve të Bukura. “Po aq gëzim i madh që e kam njohur atë.”

Cardin ishte kredituar për zgjerimin e botës së modës përtej epiqendrës së tij tradicionale franceze duke marrë dizenjo për ti shfaqur në Tokio, Pekin dhe Moskë në vitet 1950. Kostumet e tij u bënë të preferuara me Beatles një dekadë më vonë dhe adaptimi ndihmoi në përhapjen e popullaritetit të tij në një audiencë më të re.

Cardin vazhdoi gjithashtu të projektojë uniforma për Pakistan International Airlines, veshje për infermierë dhe NASA e porositi atë të krijonte një interpretim të një kostumi hapësinor në 1969.

“Unë kam lindur një artist por jam një biznesmen,” i tha Cardin The New York Times në 1987.

Lindur në Itali në 1922, familja e Cardin u zhvendos në Francë dhe ai u bë rrobaqepës në moshën 14 vjeç. Ai më vonë rriti talentet e tij gjatë një trajnimi.

Cardin mori pushimin e tij në 1945 kur u punësua si asistent në Paris ’House of Paquin, gjë që çoi në fillimin e dizajnimit të kostumeve për filmin E Bukura dhe Bisha ne 1946.

Ne vitin 1995 Cardin mori pjese ne spektaklin Miss Albania ku kurorezoi bukuroshen Shqiptare me kuroren e bukurise.

VERITAS.COM.AL