Etiketa: shba

Donald Trump shërben ushqim për viktimat e Tufanit në Houston. Shërimi i Texas kushton 180 miliardë dollarë.
President Donald Trump e kaloi kohën të shtunën në Houston duke shpërndarë ushqime për të goditurit nga stuhia, para se të vinin punonjësit e Kryqit të Kuq. Guvernatori Greg Abbott, zonja e par...
Shtetet e Bashkuara paralajmëron Korenë e Veriut për “përgjigje masive ushtarake’
Shefi i Pentagonit, James Mattis tha se çdo kërcënim ndaj Shteteve të Bshkuara ose kundër aleatëve të SHBA nga Koreja e Veriut do të përballet me një "përgjigje ushtarake masive". Komentet e ti...
Tufani “epik” Harvey imponon shtetrrethim në Houston
Qyteti i Houston në Shtetet e Bashkuara Ka deklaruar gjatë natës shtetrrethimin, si një mundësi për të kapërcyer betejën me Tufanin   Harvey. Stuhia ka arritur në rekordin e rënies së shirave, duke...
Sot pasdite pritet stuhia ‘Harvey’ me “shira katastrofikë’ në Teksas. E para pas 12 vjet e Kategorisë 3 në SHBA.
Zyrtarët e motit paralajmërojnë mundësinë e një shiu katastrofik, teksa stuhia "Harvey" po zbret për në qendër të bregut të Teksas. Stuhia pritet të jetë e Kategorisë 3, që nga koha kur do të n...
Një anije luftarake e Marinës Amerikane dhe një anije nafte përplasen afër Singaporit
Dhjetë marinarë të Shteteve të Bashkuara kanë humbur dhe pesë janë plagosur pasi një distrojer i Shteteve të Bashkuara u përplas me një anije transportuese nafte afër Singaporit- tha Marina. Dr...
Jerry Lewis: Komediani i famshëm Amerikan vdes në moshën 91 vjeç në Las Vegas.
(Jerry Lewis ka lindur në një familje  showbusiness. Për herë të parë është shfaqur në skenë në moshën 5 vjeç)/ Jerry Lewis, një nga komedianët më të suksesshëm të Hollivudit, ka vdekur në moshën 9...
Në Baltimore zhvendosen katër statuja të Konfederatës në errësirën e natës.
Duke spastruar vjedhurazi historinë, në qytetin  e Baltimores janë zhvendosur katër statuja të memorjes së Konfederatës nga pasuria e qytetit nën errësirën e natës, deri herët në mëngjesin e të Ma...
Shkatërrimi i monumenteve të Luftës Civile, tjetri në listën e liberalëve: Skalitjet e heronjve në Memorialin e Malit të Gurtë.
Pas dhunës që shpërtheu në Charlottesville të Virginia mbi tentativën për heqjen e monumentit të gjeneralit të Luftës Civile, Robert E. Lee, protesta të tjera po përgatiten në Amerikë nga majtistë...
Charlottesville: Shpallet gjendja e emergjencës para demonstratave të të djathtëve ekstrem në SHBA.
Zyrtarët e Charlottesville në Virginia të Shteteve të Bashkuara  kanë shpallur gjendjen e emergjencës para një marshimi shumë të madh nga nacionalistët e bardhë. Lëvizja i lejon autoritetet lok...
Kina nuk do ta lejojë rrëzimin e regjimit në Korenë e Veriut/ Media
Sipas Reuters/ Në qoftë se Koreja e Veriut do të lëshojë raketa dhe të kërcënojë Shtetet e Bashkuara, atëherë Kina do të qëndrojë neutrale. Por në qoftë se se Shtetet e Bashkuara do të sulmojnë...
Faqja 88 prej 97« E para...102030...8687888990...E fundit »