Etiketa: shba

Shtetet e Bashkuara, akoma besim te diplomacia për zgjidhjen e krizës në Korenë e Veriut
Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, James Mattis ka thënë se Amerika akoma shpreson të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorur diplomacinë. Pas disa ditësh retorike të zjarrt...
Shumica e amerikanëve pro- përdorimit të trupave në konflikt nëse Koreja e Veriut pushton Jugun.
Një sondazh i ri i 'The Chicago Council on Global Affairs' tregon se më shumë se 60 për qind e amerikanëve mbështesin përdorimin e trupave amerikane në konflikt nëse Koreja e Veriut pushton Korenë...
‘Mblidhet Juria e madhe’ për hetimin e lidhjeve Trump- Rusi.
(FOTO: Kallëzimi nga ish- drejtori i FBI, Mueller (djathtas) është denoncuar si "gjueti shtrigash" nga presidneti i Shteteve të Bashkuara)/ Një këshill special hetimesh njofton se çështja e ndë...
Japonia- në krah të Donald Trump mbi Korenë e Veriut
Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe dhe Presidenti i Shhteteve të Bashkuara, Donald Trump pranuan që të ndërmarrin "një aksion korrekt" për të dekurajuar trimërimin e mëtejehsmë të Koresë së Veriu...
Koreja e Veriut kërcënon se brenda rrezes së provës bërthamore është gjithë Amerika.
Koreja e Veriut ka bërë me sukses provën e raketës së fundit bërthamore balistike ndërkontinentale, duke e përshkruar atë si një "parlajmërim të ashpër" për Shtetet e Bashkuara. Lideri i Koresë...
Presidenti Trump sapo ka emëruar Sekretarin e DHS, John Kelly, si shef i Stafit në Shtëpinë e Bardhë.
Në ënjë njoftim befasues të Premten, Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ka zgjedhur Gjeneral John Kelly si shefin e ri të stafit të Shtëpisë së Bardhë, i cili zëvendsëson ish shefin e Komiteti...
Burri vret të shoqen gjatë udhëtimit me anije cruise sepse “qeshi me të”.
(FOTO: Kjo është anija cruise Emerald Princess, me të cilën udhëtonte çifti)/ Një burrë ka vrarë të shoqen kur po udhëtonin me anije cruise në shtetin e Alaska të Shteteve të Bashkuara. Arsyeja...
Kalifornia nis mbledhjen e firmave për të drejtën e shkëputjes nga SHBA.
Për herë të dytë në më pak se dhjetë vjet, CalExit në Kaliforni do të mbledhë firma për të drejtën e shkëputjes nga Shtetet e Bashkuara. Sipas ‘Sacramento Bee’, Prokurori i përgjithshëm i Kalif...
Shtetet e Bashkuara bën edhe një hap pranë imponimit të sanksioneve të reja për Rusinë
Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara, ka votuar për të imponuar sanksione të reja mbi Rusinë, pavarësisht se vetë presidenti Donald Trump është objekt i këtij ligji. Zyrtarë të lartë j...
Koreja e Veriut: Shtetet e Bashkuara thotë se do të përdorë forcën ushtarake ‘në qoftë se duhet’.
(FOTO: Ambasadorja Amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley thotë se SHBA është e pëgatitur që të mbrojë veten dhe aleatët)/  Shtetet e Bashkuara thotë se do të përdorë "forcën e vet të kon...
Faqja 89 prej 97« E para...102030...8788899091...E fundit »