Etiketa: is_tag

Zhvarrimi i ushtarëve grek: “Babai qe me fat, por shokët e tij janë këtu; ushtarët nuk kishin medaljone”
(FOTO: Lefter Zafiri duke folur mbi zhvarimin e ushtareve grek)/ Nga: Entjola Bundo/ Lefter Zafiri është një shtetas grek që ka ardhur nga vendi i tij për të parë nga afër procesin e zhvarri...
Mbaroi takimi Kotzias- Bushati, nisin gërmimet dhe gjendet ushtari i parë grek i Luftës së Dytë.
(FOTO: Eshtrat dhe medalioni që ka mbajtur ushtari grek i rënë në Dragot të Tepelenës)/ Menjëherë pas përfundimit të takimit të ministrave të Jashtëm të  Shqipërisë dhe Greqisë, Bushati dhe Kot...
BE i mori Shqipërisë 900 milionë euro në tregtinë e shërbimeve për 9-mujorin 2017
Nga: Monitor/ Shqipëria kryen pagesat më të mëdha në rajon për të marrë shërbime nga vendet e Bashkimit Europian. Eurostat ka publikuar sot të dhënat e bilancit të pagesave të Bashkimit Euro...
Azil/ Shqiptarët- të parët në Francë; 3.5 milionë- 7.630 vetë kërkojnë azil. Afganët- 25.1 milionë, kërkojnë 5.987 njerëz.
Nga: Xhoi Malësia/ 7630 shqiptarë kërkuan azil në Francë gjatë vitit 2017, duke u renditur kështu në vendin e parë. Shtetasit nga Shqipëria kanë qenë dy herë më të shumtë në numër se sirianët, ...
Oxfam: Shqipëria në listën e zezë të BE për rrezikun e parajsave fiskale.
Shqipëria është në listën e 35 shteteve që duhen përfshirë në ‘listën e zezë’ nga Bashkimi Europian, si shtete të dominuara nga parajsa fiskale. Kështu përcaktohet në studimin e fundit të konfeder...
Ç’TË BEJMË KUR S’KEMI Ç’BËJMË?!…
Frrok Çupi/ E dini pse u sajua në Korçë mbledhja e dy qeverive Kosovë dhe Shqipëri? Se nuk kishin çfarë bënin... Çfarë të bënte qeveria e Kosovës, të qëndronte në Kosovë?... Edhe mundej, por kur u...
Pse e mashtrojnë publikun?!…
Nga: Sabah Jemishta/ U bë ca kohë, duke filluar me një... si Ngjela, por në vazhdim, tërë arsenali mediatik i qeverisë, dhe këto kohët e fundit, edhe ndonjë segment i opozitës, i paraqesin publikut...
Ministri Minniti thotë se te ne ‘nuk ka të paprekshëm’! Si në ‘në shtëpinë e viktimës mos përmend litarin’.
Nga: Laert Skiro/ Mbaj mend një reportazh të BBC , publikuar gjatë periudhës së nxehtë kur kërkoheshin kriminelët e luftës në Serbi, sidomos Karaxhiq dhe Mlladiq. Në fshatin e lindjes së Radova...
Shqipëria bie me 7 vende në “Doing Business 2018”; keq me energjinë, taksat dhe lejet e ndërtimit
Shqipëria ka humbur 7 vende në raportin e Bankës Botërore “Doing Business 2018 ” duke u renditur  e 65-a ndërkohë që një vit më parë ishte në vendin e 58 mes 190 ekonomive të marra në vlerësim- ra...
Shtetet fqinje, anëtare të BE, na rrethojnë si ‘të droguar’. Reagon edhe Greqia.
Ps deklaratave të forta mbi rrezikun e që sjell për Italinë Shqipëria si prodhuesi më i madh i drogave, të bëra nga kreu i Antimafias Italiane, Franko Roberti, ku kërkoi ‘betejë në çdo front, me t...