Etiketa: is_tag

Dekreti i Pavarësisë iu paraqit peshkopit Ortodoks Ukrainas
  ISTANBUL (AP) - Patriarku ikumenik i Konstandinopojës ka paraqitur një dekret pavarësie për peshkopin metropolitan të Kishës Ortodokse të sapolindur të Ukrainës. Në Stamboll, të dielë...
Poroshenko shpall fundin e ligjit ushtarak në Ukrainë
(Foto nga: AFP/File / Genya SAVILOV)/ Presidenti ukrainas Petro Poroshenko njoftoi të mërkurën përfundimin e një ligji ushtarak në rajonet kufitare të vendit, i cili u fut muajin e kaluar pas k...
Karta e armikut për një Poroshenko në krizë të konsensit
Nga: Gian Micalessin/ Një kohe ishte mbreti i çokollatave, sot është ikona e iluzioneve të Maidanit. Natyrisht te shesësh ëmbëlsira kur tregu shtrihej nga Kievi në Moskë ishte më e lehtë se te ...
Përplasja Ukrainë-Rusi në ujërat e Krimesë: Merkel përjashton zgjidhjen ushtarake.
Pasi presidenti i Ukrainës, Petroshenko bëri thirrje për ndërhyrjen e NATO-s në konfliktin mes Ukrainës dhe Rusisë për shkak se Rusia po mban tre anije të kapura në detin Azov. Kancelarja gjerm...
Ligj lufte i Ukrainës me Rusinë, ndërsa Trump kërcënon se do të anulojë takimin me Putin.
Presidenti i Ukrainës firmosi një akt që imponon ligjin e luftës në rajonet kufitare ditën e Mërkurë, teksa po rriten tensionet mbi mbajtjen nga Rusia të anijeve të kapura të Ukrainës. Presidenti ...
Zgjedhjet separatiste të Ukrainës ‘ilegale dhe jo legjitime’: Macron, Merkel
(FOTO: Merkel, Macron dhe presidenti i Ukraines, Poroshenko)/ Paris (AFP)-Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel etiketuan zgjedhjet e udhëheqjes në zonat e ko...
Rebelët e Ukrainës mbajnë zgjedhjet si provokim ndaj Perëndimit
Votuesit në zonat rebele të Ukrainës, ditën e diele zgjedhin liderin e ri pas vrasjes së kreut separatist, ndërsa Kievi kërkoi nga Perëndimi të vendosens aksione të reja ndaj Rusisë, NëDonetsk ...
Rusia sjell ‘prova’ të reja se Ukraina e ka rrëzuar aeroplanin MH17
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë, ditën e hënë tha se po shpërndan një informacion të ri për të mbështetur pohimet e veta se raketat që qëlluan dhe rrëzuan avionin e kompanisë ajrore Malaysia Airlin...
Ukraina ndëshkohet botërisht për lajmin e rremë të vrasjes së gazetarit Babchenko.
( Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko (majtas) takoi dje e Mërkurë, gazetarin  Arkady Babchenko)/  Autoritetet Ukrainase janë kritikuar menjëherë për vrasjen false të gazetarit disident Rus ...
Gazetari disident Rus, Babchenko, rishfaqet sot i gjallë pasi u deklarua i vrarë në 29 Maj.
KIEV/MOSCOW (Reuters) – Një gazetar disident që ishte raportuar i vrarë në Kiev, në mënyrë dramatike u rishfaq i gjallë diyën e Mërkurë në mes të një konference për shtyp që po mbahej mbi vrasjen ...