Presidenti Donald Trump fali të mërkurën ish-Këshilltarin e tij të Sigurisë Kombëtare, Gjeneral Lt. Michael Flynn (Ret.).

Flynn u deklarua fajtor në Dhjetor 2017 për gënjeshtra ndaj FBI. Ai më vonë e tërhoqi kerkesen e tij ndërsa dolën provat shfajësuese.

Flynn shërbeu në Ushtrinë e SHBA për tre dekada. Ai gjithashtu shërbeu si drejtor i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes (DIA) nën Presidentin Barack Obama. Sidoqoftë, ai ndjeu që Obama nuk po i ndiqte terroristët aq agresivisht sa duhet. Dhe ai u pushua përfundimisht nga puna.

Ai pa një mundësi për të mbrojtur pikëpamjet e tij në fushatën presidenciale të Donald Trump ne 2016. I preferuari i turmës, Flynn ishte folësi i nxemjes për Trump në fushatë. Kur Trump fitoi, ai e emeroi Flynn Këshilltarin e tij të Sigurisë Kombëtare. Flynn kaloi tranzicionin duke planifikuar një rregullim të strategjisë së sigurisë kombëtare; puna e tij vazhdon të formësojë politikat e Trump.

Financat e Flynn u shkatërruan nga prokuroria, si dhe mundësia e tij për të shërbyer në administratën Trump. Ai deri më tani ka qenë relativisht i heshtur për opinionet e tij. Të mërkurën, Flynn u duk se reagoi ndaj faljes me një varg nga Bibla:

Referenca është për Jereminë 1:19: «Dhe ata do të luftojnë kundër teje; por ata nuk do të mundin; sepse unë jam me ty, thotë Zoti, për të të shpëtuar “.

Nuk ishte falja që Flynn mund të ketë dashur, as nuk do ta bëjë atë të plotësuar, as do te heshte kritikët e tij,as nuk do i ktheje besimin në sistemin e drejtësisë. Por për miliona Amerikanë, falja e Flynn është, së fundmi, e pakta që ai meritonte.

Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany lëshoi deklaratën e mëposhtme për faljen e Flynn:

Sot, Presidenti Donald J. Trump nënshkroi një Grant Ekzekutiv të Faljes duke i dhënë Faljen e Plotë Gjeneralit Michael T. Flynn. Presidenti e ka falur gjeneralin Flynn sepse ai nuk duhej të ishte ndjekur kurrë penalisht. Një rishikim i pavarur i çështjes së Gjeneralit Flynn nga Departamenti i Drejtësisë – kryer nga profesionistë të respektuar të karrierës – mbështet këtë përfundim. Në fakt, Departamenti i Drejtësisë ka arritur në përfundim se akuzat kundër Gjeneralit Flynn duhet të hiqen. Kjo Falje e Plotë arrin atë objektiv, duke i dhënë fund përfundimisht ndjekjes së paepur, partizane të një njeriu të pafajshëm.

Gjenerali Flynn nuk duhet të kërkojë falje. Ai është një njeri i pafajshëm. Edhe agjentët e FBI-së që intervistuan gjeneralin Flynn nuk menduan se ai po gënjente. Hetime të shumëfishta kanë prodhuar prova që vërtetojnë se Gjenerali Flynn ishte viktimë e zyrtarëve qeveritarë partikë të angazhuar në një përpjekje të koordinuar për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2016. Këta individë u përpoqën të parandalonin që Donald Trump të zgjidhej në Presidencë, për ta bllokuar atë që të merrte atë detyrë pas zgjedhjes se tij, për ta hequr atë nga detyra pas inaugurimit të tij dhe për të minuar Administratën e tij në çdo hap.

Ndjekja penale e gjeneralit Flynn është edhe një kujtesë për diçka që ka qenë prej kohësh e qartë: Pas zgjedhjeve të vitit 2016, individë brenda administratës në largim refuzuan të pranonin zgjedhjen që populli Amerikan kishte bërë në kutitë e votimit dhe punuan për të minuar tranzicionin paqësor të pushtetit . Këto përpjekje u mundësuan nga një media bashkëpunëtore që botonte me dëshirë gënjeshtra dhe fshihte fakte të papërshtatshme nga pikëpamja e publikut, përfshirë edhe në lidhje me gjeneralin Flynn. Ato përbënin një sulm të pacipë ndaj demokracisë sonë dhe një sulm të drejtpërdrejtë ndaj vlerave tona themelore politike.

Ndërsa veprimi i sotëm vendos drejtësi ndaj një njeriu të pafajshëm dhe një heroi amerikan, ajo duhet të shërbejë gjithashtu si një kujtesë për të gjithë ne që duhet të qëndrojmë vigjilentë ndaj atyre tek të cilët vendosim besimin tonë. Njerëzit që qëndrojnë në majë të inteligjencës dhe agjencive tona të zbatimit të ligjit kanë një fuqi të jashtëzakonshme për të ndikuar në jetën e bashkëqytetarëve të tyre. Populli Amerikan gjithmonë duhet të kujdeset që të vëzhgojë veprimet e tyre, t’i mbajë ata përgjegjës dhe të sigurojë që ata të përdorin fuqinë e tyre të jashtëzakonshme për të mbështetur sundimin e ligjit sesa për të ngacmuar, përndjekur dhe burgosur kundërshtarët e tyre politikë në ndjekje të axhendave politike partiake.

Gëzuar Falënderimet për Gjeneral Flynn dhe familjen e tij, dhe faleminderit të gjithëve për shërbimin tuaj të shkëlqyeshëm ndaj Kombit tonë!

VERITAS.COM.AL