Shtetet e Bashkuara ka përcaktuar se lideri ‘de fakto’ i Arabisë Saudite, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman,- ka imunitet nga një padi e ngritur nga e fejuara e gazetarit të vrarë, Jamal Khashoggi.

Khashoggi, një kritik i shquar saudit, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018.

Inteligjenca amerikane ka thënë se beson se Princi Mohammed ka urdhëruar vrasjen.

Por në dosjet gjyqësore, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ai ka imunitet për shkak të rolit të tij të ri si kryeministër saudit.

Ish e fejuara e Khashoggi, Hatice Cengiz, shkroi në Twitter se “Jamal vdiq përsëri sot” me vendimin e ri.

Ajo – së bashku me grupin e të drejtave të njeriut Democracy for the Arab World Now, i themeluar nga z. Khashoggi – kishte kërkuar dëme të paspecifikuara në SHBA nga princi i kurorës për vrasjen e të fejuarit të saj.

Ankesa akuzonte liderin saudit dhe zyrtarët e tij se kishin “rrëmbyer, lidhur, droguar dhe torturuar dhe vrarë gazetarin rezident në SHBA dhe avokatin e demokracisë Jamal Khashoggi”.

Sekretarja e përgjithshme e Amnesty International, Agnes Callamard, tha: “Sot është me imunitet. Gjithçka shton pandëshkueshmërinë.”