– Zelenskyy do të shfaqet në video nga Kievi teksa po gjuhet nga diversantët rusë-

Kongresi Amerikan do të dëgjojë sot, e mërkurë, një fjalim nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në lidhje me luftën e vendit të tij kundër pushtimit brutal nga presidenti rus Vladimir Putin.

Fjalimi do të vijë ndërsa forcat ruse do të përforcojnë ofensivën e tyre kundër qyteteve kryesore të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin, Kiev. Rusët po marrin më shumë terren në Ukrainë dhe po shënjestrojnë në mënyrë agresive civilët, ndërsa hasin në rezistencë të ashpër teksa pushtimi i afrohet fundit të javës së tretë të plotë.

Zelenskyy do ta japë adresën me video nga Kievi, ku ai ka zgjedhur të qëndrojë edhe kur forcat ruse lëvizin në qytet. Presidenti ukrainas tha më parë se ai është duke u shënjestruar për atentat nga diversantët rusë.
“Unë parashikoj se ai do të thotë gjëra shumë të ngjashme me atë që tha një javë më parë në video-konferencën që pati me të 100 senatorët,” tha senatori Ted Cruz, R-Texas, të martën kur u pyet për adresën e planifikuar.

“Ajo që na tha Presidenti Zelenskyy në atë telefonatë, është se ai e filloi thirrjen duke thënë se kjo mund të jetë hera e fundit që dëgjoni më nga unë.”

“Është një nga nderimet më të larta të çdo Kongresi të mirëpresë vërejtjet nga krerët e shteteve të huaja, por është pothuajse e padëgjuar në kohët moderne që ne dëgjojmë nga një lider që lufton për jetën e tij, lufton për mbijetesën e vendit të tij dhe lufton për të ruajtur demokracinë”, tha të hënën udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, DN.Y.

“Si duket guximi?” shtoi të martën Senatori Dick Durbin, D-Ill. “Epo, ne e shohim atë çdo ditë në televizion jashtë Ukrainës… Ne shohim fytyrën e guximit te presidenti i Ukrainës, një individ i jashtëzakonshëm që dikur ishte një komedian stand- up, por që tani është një stand-up në rritje si president”.

Fjalimi i Zelenskyy pason javë të tëra debati intensiv midis zyrtarëve amerikanë rreth asaj se sa larg duhet të bëjë SHBA për të ndihmuar Ukrainën, duke përfshirë ndihmën për sigurimin e avionëve luftarakë, pa përshkallëzuar më tej konfliktin.

Një nga kërkesat më të mëdha të Zelenskyy është që Shtetet e Bashkuara të lehtësojnë dërgimin e avionëve luftarakë polakë në ushtrinë e tij për të ndihmuar në parandalimin e Rusisë nga marrja e epërsisë ajrore të pakontestueshme. Dhe ka një presion në rritje si nga republikanët ashtu edhe nga demokratët në Kongres që Presidenti Biden ta bëjë këtë.

“Unë gjithashtu pres që presidenti Zelenskyy të thotë siç na tha në telefonatën me video-konferencë se prioriteti i tyre kryesor  kur ne pyetëm, ‘Çfarë keni nevojë, çfarë keni nevojë më shumë?’ Dhe ai tha se ata kanë nevojë për avionë luftarakë,” tha Cruz. .
Por Shtëpia e Bardhë është e bindur se ofrimi i këtyre avionëve në Ukrainë rrezikon të provokojë Rusinë dhe të përshkallëzohet në një luftë në shkallë të plotë midis SHBA-së dhe Rusisë. Administrata sugjeroi gjithashtu se më shumë mbrojtje ajrore dhe armë antitank do të ishin më efektive për Ukrainën.
Rep. Mike Gallagher, R-Wis., tha se ai nuk mendon se shpjegimi nga Shtëpia e Bardhë “mban ujë”, sepse nëse sistemet e tjera janë efektive, ato do të ishin “ashtu si jo më provokuese se avionët”. Por ai pranoi se ka çështje logjistike për të zgjidhur në sigurimin e avionëve luftarakë që Zelenskyy mund të adresojë të mërkurën.

“Kjo mund të jetë një gjë produktive për të dalë nga diskutimi nesër,” tha Gallagher. “Nëse ai e kërkon atë, dhe ne të gjithë mund ta luajmë atë rol, ndoshta ka një rrugë produktive përpara. … Ndoshta është tepër vonë vetëm sepse administrata Biden e hoqi atë nga tavolina… Sigurisht, nëse Zelenskyy jep një fjalim frymëzues, ndoshta do të ketë më shumë entuziazëm për mënyra më kreative se si mund ta mbështesim atë për të ecur përpara.”

Senatori Tim Kaine, D-Va., i tha Fox News se ai priste që diskutimi me Zelenskyy “të prekte tema si sanksionet, forcimi i mbështetjes së NATO-s dhe ndjekja penale e Putinit si kriminel lufte”.

Rep. Bryan Steil, R-Wis., gjithashtu theksoi se SHBA-ja ka “shumë mjete në paketën tonë të mjeteve… për të ushtruar presion ndaj Rusisë” pa konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak. Ai sugjeroi që SHBA të fillojë të prodhojë më shumë energji vendase.

“Do të doja të shihja presidentin Zelenskyy të adresonte faktin që aleatët tanë po dërgojnë 300 milionë dollarë amerikanë në ditë në  Rusi për naftë dhe gaz natyror”, tha ai.

Ndërkohë, Kryetari i Grupit Demokratik të Dhomës së Përfaqësuesve, Hakeem Jeffries, D-N.Y., theksoi peshën e situatës së Ukrainës dhe kritikoi republikanët që po sulmojnë presidentin ukrainas.

“Presidenti Zelenskyy dhe populli i Ukrainës kanë qenë të guximshëm dhe të vendosur, dhe ata janë të angazhuar në udhëheqjen e luftës midis demokracisë dhe autokracisë, midis lirisë dhe tiranisë, midis së vërtetës dhe propagandës”, tha Jeffries.

“Ai është një hero. Ai nuk është një bandit, siç kanë sugjeruar disa nga kolegët e mi në anën tjetër të rreshtit,” vazhdoi Jeffries. “Dhe mezi pres që ai të falënderojë Kongresin për punën që kemi bërë deri më tani, si dhe të japë një mesazh unifikues për atë që është në rrezik për botën e lirë.”

Fjalimi do të mbahet në orën 9 të mëngjesit ET.