Dekorime për Heroin e munguar.
Nga: L. Skiro/ Në media dhe në biseda të ngushta, Agur Vrenozi u quajt ‘heroi i ditës. Ndërsa në instancat e larta të shtetit po emërtohet s...
4 shqiptarë votohen sot në zgjedhjet parlamentare të Italisë
Italianët sot votojnë për parlamentin e ri. 46 milionë qytetarë janë thirrur për të votuar në zgjedhjet e përgjithshme, ndërsa procesi është hapur...
Analiza e Berishës: Kokaina 613 kg.- lajm botëror. Ja kush e priste në Durrës.
Nga: Sali Berisha/ Në radarët e drogë ‘Xibraka bis’, përsëri Rama dhe Olsi i tij! Të dashur miq, kapja e 613 kg kokainë dy ditë më parë në porti...
Mustafaj: Ndarja e Kosovës ngushton vetëm Kosovën. Pa ta provojnë Rama dhe Thaçi që e thonë!
Intervistë për gazetën ‘Express’ Gjithmonë më është shprehur jozyrtarisht ideja e ndarjes dhe shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.  K...
Zoti Junker erdhi në Ballkan, pa, foli, iku dhe hëngri fjalët që lëshoi.
Nga: Toby Vogel, BIRN Vizitat e presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker këtë javë, duhej të theksonin strategjinë e re të Brukselit...
Mosher: Kina kthehet pas te rrënjët e Nacionalizmit Narcizist
Shteti i Kinës po pozicionohet në nacionalizmin me “baza etnike” dhe “baza raciste”, shkruan autori i librit bestseller dhe ekspert i Azisë, Steve...
Reportazh: Rënia në dëshpërim e Romës…, këtu peshohen problemet e Italisë. FOTO
Nga: Barbie Latza Nadeau, CNN Pak qytete në botë kanë lënë përshtypje aq të bujëshme sa qyteti antik i Romës. Ai u grabit nga Galët dhe Goth...
Ylli Xhaferi, ‘Yll’ i instalacionit që e nisi vizatimin fëmijë në Luftën e vitit ’99.
Artisti Yll Xhaferi, i rritur në një shoqëri në tranzicion, duke përjetuar personalisht luftën e fundit në Kosovë, ka gjetur strehë në botën e tij...
Çfarë po ndodh në Ballkan? Shkëmbehen heronjtë, pastaj territoret!
Nga: L. Skiro/ Pas shumë kërkimeve dhe thënieve mbi tentativat për shkëmbim territoresh në Ballkan, ka nisur një frymë tjetër e përafërt: Po sh...
Politikanëve iu interesojnë paratë e mafies; me to blejnë klientët/ Die Welt
Deklaratë e Nicola Gratteri,  prokuror i anti- mafias  italiane me qendër në Kalabri. (Marrë nga gazeta gjermane ‘Die Welt’/ Nicola Gratter ka p...
Faqja 4 prej 129« E para...23456...102030...E fundit »