A do të vendosen ushtarë në kufijtë e jashtëm të BE (dmth., edhe në Shqipëri)?
(Para takimit të jashtëzakonshëm për politikën ndaj refugjatëve disa shtete kërkojnë një izolim më të madh të shteteve të tyre. Në takimin e Bruks...
Turq nga gjithë bota po kthehen në shtëpi për të shpëtuar vendin nga Erdogan
Sipas New York Times/ Turq nga e gjithë bota po udhëtojnë për në shtëpi që të marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare. Kjo mund të duket e kotë, për...
Cili është Muharrem Ince, ai që mund të bëhet president i ri i Turqisë?
Sot, e diele 24 qershor, mbahen zgjedhjet e parakohshme presidenciale në Turqi të thirrura nga presidenti i tanishëm, Recep Tayip Erdogan në muaji...
Greqia ‘kthen faqen’ ndërsa eurozona deklaoi se kriza mbaroi.
Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras ditën e  Premte tha se vendi “po kthen faqen” pasi ministrat e eurozonës deklaruan se kriza mbaroi si dhe g...
Erdogan mund të jetë i humburi i radhës?
Nga radio gjermane DW: Në gjitha zgjedhjet që janë zhvilluar 16 vjetët e fundit në Turqi i ka fituar Recep Tayyip Erdogan. Megjithatë për shkak të ...
Nënshkruhet Marrëveshja Greqi- Maqedoni mbi emrin e ri të shtetit verior.
  Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov dhe homologu i tij grek, Nikos Kotzias, kanë nënshkruar marrëveshjen të cilën e...
Qeveria greke i mbijeton votës në Parlament mbi emrin e ri të Maqedonisë. Fiton “Çmimin Nobel për Mashtrim Politik”.
Qeveria e majte greke mblodhi supet ditën e shtune para votës së censuruar mes protestave kundër një marëveshjeje që shënon 27 vjet tashmë mes Gre...
Në Maqedoni, skepticizëm dhe shpresë për të ndryshuar emrin.
Nga: Reuters/ " Unë jam Marica- tha një amvisë. Po sikur diksuh të më thërrasë me emër tjetër?!"- "Republika e Maqedonisë Veriore" - emri i ...
Erdogan ka humbur sigurinë se do të ketë ‘fitore absolute’/ WP.
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, edhe pse figurë dominuese në skenën politike, nuk mund të jetë i sigurt për fitore absolute në zgjedhj...
Turqia përshkallëzon grindjet me Greqinë mbi ushtarët ‘puçistë’. Avionët luftarak nisen drejt qiellit Grek.
Erdoğan dërgon avionë luftarakë F-16  drejt zonës ajrore Greke pasi gjykata liroi tetë oficerët. Trqia ka dërguar avionë luftarak që janë ngjit...
Faqja 32 prej 48« E para...1020...3031323334...40...E fundit »