Disa senatorë, gjatë gjyqit në Senatin Amerikan për shkarkimin e presidentit Trump, janë kapur duke dremitur ose duke luajtur lojëra zbavitëse. Ndërsa të tjerë janë grindur.

Senatori principal i GOP implikon dëshmitarin e impeachmentit në një konspiracion të mundshëm të informatorit, ndërsa Demokratët përfundojnë ditën e tretë të gjykimit të Trump

Ndërsa dita e tretë e gjyqit të impeachmentit të Senatit të Presidentit Trump përfundoi të enjten, shumica e dramës ishte diku tjetër – me një dëshmitar për Demokratët që akuzoi një senatore Republikane për “shpifje” dhe “përgojim” pasi ajo vuri në dyshim patriotizmin e tij dhe e implikoi atë në një skemë për të rrëzuar Trump nga brenda Shtëpisë së Bardhë.

E pështyra filloi të enjten në mbrëmje në Twitter, kur senatorja amerikane Marsha Blackburn, R-Tenn., citoi kryekomandantin  e Leitnant Kolonelit Aleksandar Vindman duke thëne se Vindman ishte “aktivist politik me uniformë”. Vindman, një zyrtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, dëshmoi gjatë hetimit të impeachmentit të Dhomës së Demokratëve vitin e kaluar se veprimet e Trump me Ukrainën e lanë atë në një gjendje “shoku”. Demokratët cituan observacionet e Vindman gjatë gjyqit në Senat të enjten.

Vindman ka mohuar të ketë ditur identitetin e informatorit që ka sinjalizuar telefonatën fatale të Trump në 25 korrik, me presidentin e Ukrainës. Republikanët e kanë vënë në pikëpyetje atë pretendim, sepse nën ekzaminim të tërthortë, Vindman me sa duket ka pranuar se e ka humbur rrjedhën e përmbajtjes së telefonatës së Trumpit me informatorin.

Ndërsa përfaqësuesi Amerikan Adam Schiff, D-Calif., i cili kryesoi hetimin e Impeachmentit të Demokratëve të Dhomës dhe është menaxheri kryesor i impeachmentit në gjyqin e Senatit, foli të enjten dhe bëri referenca për Vindman, Blackburn ka lëshuar një seri tweetimesh.

“Ka kuptim që Alexander Vindman i dha thirrjen telefonike të 25 korrikut shokut të tij (i njohur si ‘informatori’),” tweet-oi Blackburn. “Ata të dy kanë shumë gjëra të përbashkëta:” Kanë mbajtur të njëjtën punë në NSC – Liberalë që punonin nën Obamën – dëshirojnë ta heqin Trump.”

Ekipi ligjor i Vindman u përgjigj brenda disa orësh, duke akuzuar Blackburn për shpifje ndaj tij me “tweetime shpifëse”. Duke folur për “The Ingraham Angle” vonë të enjten, Blackburn i dyfishoi.

Veritas.com.al/