Juncker i BE ka në plan të vizitojë Trump. “Nuk besoj se do të arrij gjë, por do të përpiqem”, tha ai.
BRUSSELS (Reuters) – Presidenti i Bashkimit Europian, Jean-Claude Juncker do të vizitojë Uashingtonin në fund të muajit korrik në përpjekje për të...
Liderët e BE, vulosin një marrëveshje ‘toksike’ mbi emigracionin, pas një nate pa gjumë. FOTO
Liderët e BE përfunduan një marrëveshje të vështirë mbi emigracionin pas një nate të tërë bisedimesh nga e Enjte në të Premte. Kryeministri Italia...
Italia kërcënon që ta hedhë në kaos samitin e BE mbi emigracionin.
Kryeministri i ri i linjës së ashpër në Itali kërcënoi të Enjten se do të bllokojë deklaratën e përbashkët të BE mbi emigracionin në samitin ku ka...
Zonjës Merkel i mbetet vetëm të bashkë- ulërijë me ujqërit… Nëse do të shpëtojë lëkurën e saj!?
Nga: Barbara Wesel, Dojçe Vele/ Samiti i BE për refugjatët nuk ishte një samit për shpëtimin e Angela Merkelit. Por ndërkohë ka një konsensus, q...
BE, që i kishte nxitur, sot i ka ndëshkuar hakmarrjen kundër produkteve të Shteteve të Bashkuara.
Bashkimi Europian i ka dhënë shuplakë tarifave hakmarrëse mbi produktet ikonë të Shteteve të Bashkuara, ku përfshihen bourbon, jeans dhe motoçikle...
Parlamenti Europian në krizë; përkthyesit në grevë për kushtet e punës.
(FOTO: Ndërtesa e PArlamentit  Europian në Strasburg, Francë | Patrick Hertzog/AFP ) Javën e ardhshme, java plenare e Parlamentit Europian në S...
Soros ka frikë për rrëzimin e bllokut BE, i kërkon Europës të paguajë miliarda që të ndalë emigrantët që në Afrikë.
Miliardieri Hungaro- Amerikan i krahut të majtë, George Soros, ka bërë thirrje ndaj anëtarëve të Bashkimit Europian që ti japin Afrikës, çdo vit, ...
Juncker i hedh degën e ullirit qeverisë së Italisë dhe betohet se BE nuk do të përsërisë gabimin me Greqinë.
-Presidenti i Këshillit Europian thotë se ka qenë i tundur të ndërhyjë në punët e politikës italiane- Jean-Claude Juncker i ka hedhur degën e u...
Në Romë betohet qeveria e zhbllokimit, në Bruksel detyrohen të urojnë qeverinë ‘armike’ populiste
Qeveria e re populiste e Italisë është betuar  sot, pasi presidenti Sergio Mattarella, ra dakord që të rishikojë ministrat e propozuar, pas grindj...
Një letër jo zyrtare- nëpër zyrat e BE: “Jo!, negociatave me Shqipërinë…”.
Një dokument jo zyrtar, 'non paper draft', ( shiko faksimilen në fund) që po qarkullon mes vendeve anëtare të Bashkimit Europian sugjeron mos hapj...
Faqja 3 prej 1012345...10...E fundit »