Gjermani/ Leikert për propozimin francez: ‘Një përpjekje për të penguar zgjerimin!’.
Nga: Deutsche Welle/ Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për z...
BE çmonton Metën: Ngërçin e Kushteteses e zgjidh afati 30 ditor, kandidati emërohet automatikisht.
Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç thotë se Kushtetuta dhe legjislacioni i vitit 2016 është i qartë sa i përket përzgjedhjes së anët...
Merkel: Nëse s’hapim negociatat me Shqipërinë, do të hapet një boshllëk…
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka nënvizuar edhe një herë rrezikun e ndikimit të aktorëve të tjerë, përfshirë Rusinë në Ballkanin Perëndimor. ...
Matthew Palmer: ‘Mini-Shengen- iniciativë premtuese. BE do t’i kthehet në Maj negociatave me Ballkanin’
I dërguari i posaçëm i Departamentit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer kërkon që Këshilli Europian t’i rikthehet çështje...
Holanda ndryshon qëndrim. Blok: ‘Mbështesim Shqipërinë për negociatat!’
Pas refuzimit të çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,  Holanda deklaron se do të mbështetë përpjekjet e Tiranës. Pas s...
Largohet kryetari I Parlamentit Bercow’, deputetët britanikë votojnë për kryetarin e ri
PRU/AFP / PRU Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar zgjodhi të hënën një kryetar të ri, një ngjarje dikur e jashtëzakonshme që tani eshte ngarkua...
Conte: Shtyrja e negociatave për Shqipërinë, një gabim historik.
Shtyrja e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, e ritheksoj, se ishte një gabim historik për Bashkimin Evropian. Evr...
Philip Reeker, SHBA e zhgënjyer, disa liderë evropian “kanë pikëpamje të shekullit të XIX”
Për Shtetet e Bashkuara është zhgënjyes fakti që Këshilli Europian nuk mundi të hapë negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Ver...
Ambasadori francez në Tiranë: Shqipërisë nuk i thamë “jo”, ishte “po, por” dhe “po nëse”
“Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë nuk i është thënë “jo” në Bruksel dhe nuk kanë marrë një përgjigje negative për fillimin e negociatave”. K...
SHBA: BE gaboi me Tiranën dhe Shkupin
-Rama: Refuzimi, goditje për të gjithë rajonin- KOMENT/ Amerikanët janë të gjithë në një mendje: “Këshilli Europian gaboi duke mos çelur neg...
Faqja 2 prej 7912345...102030...E fundit »