E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE: Von der Leyen flet para eurodeputetëve.
Bashkimi Europian duhet të përcaktojë sa më shpejt një vizion të qartë për zgjerimin e unionit. Ky ishte mesazhi që dha presidentja e Komisionit E...
Rama reagon pas deklaratës së Varhelyi: ‘Komisioneri ynë nuk e zhgënjeu kurrë rajonin!’
Kryeministri Edi Rama ka reaguar për një deklaratë të bërë nga komisioneri për zgjerimin, Olivér Várhelyi, i cili tha se Komisioni Evropian ka qen...
Forumi i Bled në Slloveni, Rama: Nuk besoj se në 2030 do të jemi në BE, por të paktën në disa prej hapave përpara.
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama këtë të hënë është pjesë e Forumit Strategjik të Bledit në Slloveni ku dhe ka dhënë mesazhin e tij përsa i përk...
Samitin e Berlinit/ Rama pret liderët e rajonit dhe Varhelyi nga BE, në një takim informal
Kryeministri Edi Rama do të presë këtë të hënë në një takim informal liderët e Ballkanit Perëndimor. I pranishëm pritet të jetë edhe komisionari i...
“Shqipëria, në rrugën e duhur”, Gjermania përgëzon Tiranën për impenjimin në Procesin e Berlinit
Ambasadori i Gjermanisë në Shqipëri, Peter Zingraf  mirëpret angazhimin e Kryeministrit Edi Rama për t’u takuar me lideret e rajonit ne kuadër te ...
Sanksionet e BE-së ndaj Kosovës janë masa të përkohshme, hiqen në varësi të hapa të qeverisë Kurti: Peter Stano
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano këtë të mërkurë në një konferencë për mediat ka konfirmuar masat e ndërmarra ndaj Kosovës për shkak të...
Rama tregon arsyet për anulimin e mbledhjes me Qeverinë e Kosovës.
Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar në një konferencë për shtyp, se mbledhja e përbashkët mes dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, e plani...
Shqipëria shprehu mbështetjen e plotë për misionin e NATO në Kosovë: KFOR
KOSOVË- Si shumë vende të tjera, edhe Shqipëria ka dënuar veprimet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri të Kosovës duke u bërë thirrje pal...
BE-ja i kërkon Kosovës të shtensionojë situatën “menjëherë”.
Bashkimi Evropian dënoi dhunën në Zveçan – komunë me shumicë serbe në veri të Kosovës – “në termat më të fuqishëm të mundshëm”. Një ditë më her...
Reporterja e PE për Kosovën flet mbi aktin e Albin Kurtit: Nuk e ka legjitimitetin për të hyrë në ndërtesat e komunave në veri
Nga: Radio Evropa e Lirë Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, thotë se kupton që kryetarët e rinj shqiptarë të ko...