Hapja e negociatave për Ukrainën rrëzoi mitin e Orban
Udhëheqësit e BE ranë dakord të enjten për hapjen e negociatave, duke bërë një hap kyç për anëtarësimin e Ukrainës në BE, duke anashkaluar aleatin...
Rama në takimin me Scholz: ‘Shqipëria mbetet thellësisht e përkushtuar ndaj Procesit të Berlinit’.
Kryeministri Edi Rama ka falenderuar kancelarin gjerman, Olaf Scholz për udhëheqjen e tij, me rastin e Kongresin të Partisë Social Demokrate që po...
Momenti i Polonisë/ Tusk, si lider pro-BE Tusk kthehet në pushtet
Transmetimi i drejtpërdrejtë i përditshëm nga parlamenti i Polonisë, Sejm, është bërë një hit në internet, duke tërhequr qindra mijëra shikues për...
Shqipëria është një aset i madh për Bashkimin Evropian nuk ka dyshim për këtë: Silvio Gonzato ambasadori i ri i BE-së në Tiranë
Shqipëria nuk shihet më vetëm si një vend që pret nga Brukseli para, apo mbështetje politike. Shkëmbimi mbi dy dekada me unionin, e ka bërë ven...
Berlini: Ballkani në BE/Annalena Baerbock: ‘Të integrohet sa më shpejt në Europë!’
Për Gjermaninë integrimi i Ballkanit perëndimor në bashkimin evropian është i domosdoshëm.  Në një përpjekje për të ruajtur sigurinë evropiane, Mi...
Kathimerini: Athina është nën presionin e madh të BE-së për Shqipërinë, Gjermania dhe Spanja nuk tolerojnë
Nga Vassilis Nedos, Alexandra Voudouri Konsultime intensive diplomatike po zhvillohen lidhur me Greqinë që të pranojë të dërgojë një letër në e...
NATO dhe BE zotohen për ruajtjen e stabilitetit në Ballkan
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, shprehu shqetësimin e tij për rritjen e tensioneve në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Por, si...
Rindërtohet qeveria në Londër, Sunak rikthen Cameron, kryeministrin e “Brexit”.
David Cameron ka bërë sot një nga rikthimet më të bujshme në politikën e vijës së parë në Britaninë e Madhe, duke u ulur në karrigen e Sekretarit ...
“Parlamenti dhe komisionet po bllokohen nga opozita”. Balluku: Skena që s’i duhen një vendi që aspiron BE-në
Zëvendës kryeministrja, Belinda Balluku, në konferencën për mediat që mbajti me ambasadorin Luigi Soreca, bëri një koment edhe për pyetjen se përs...
Komisioni Evropian miraton paketën e zgjerimit
Në takimin e kolegjit të 27 komisionarëve evropianë të mërkurën, më 8 nëntor, u miratua paketa e zgjerimit, së bashku me raportet individuale të p...