Senati italian miraton marrëveshjen për emigrantët me Shqipërinë
Senati italin ka miratuar përfundimisht projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes Itali-Shqipëri për emigrantët, që parashikon hapjen e dy qend...
Rama: Parlamenti Europian të na lejojë në seancat plenare, por pa të drejtë vote.
Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga Parlamenti Europian dhe organizma të tjerë të Bashkimit Europian që të lejojë përfaqësues të vendeve të Ballk...
Sot nënshkruhet marrëveshja për pensionet në Romë, Rama: Përfitojnë 500 mijë shqiptarë
Pas shumë vitesh negociata, ditën e sotme pritet që të finalizohet marrëveshja Shqipëri-Itali për njohjen e pensioneve. Marrëveshja do të nënsh...
BE pajtohet për paketën e ndihmës për Ukrainën në vlerë prej 50 miliardë eurosh
(Kryeministri hungarez, Viktor Orban (majtas), duke biseduar me kreun e Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë një samiti të Bashkimit Evropian...
Mbështesim plotësisht SPAK”/ Komisioni Europian i përgjigjet ashpër Greqisë për ‘Belerin’: Është në hetim, i takon drejtësisë
Eurodeputetja greke Anna-Michelle Assimakopoulou u kundërshtua ashpër nga zyrtari i Lartë i Komisionit Europian Thoas Hagleitner, kur tha se çësht...
Rama në Samitin e Shkupit: Greqia fiton 400 mijë euro për qytetar nga BE, ndërsa ne vetëm 110. Kjo është e padrejtë.
  Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në mbledhjen me liderët e Ballkanit në Shkup, deklaroi se është dëshpërues fakti që një vend fqinj, a...
Takimi i liderëve të rajonit, O’Brien: SHBA mbështet planin e BE, qytetarët do t’i ndiejnë leverditë
Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien ka deklaruar sot nga Shkupi se SHBA e mbështet Planin e Ri të Rritje...
Kryetari i PPE, Weber: Bota ndryshon nëse Trump rizgjidhet, Shqipëria na duhet në BE.
Kryetari i Partive Popullore Europiane, Manfred Weber, tha se Bashkimi Europian duhet të bëjë çmos për të anëtarësuar sa më shpejt vendet e Ballka...
Moti i ftohtë paralizon Europën Veriore.
Bora e dendur dhe akulli kanë mbuluar Europën veriore ndërsa priten paralajmërime të tjera të motit, duke shkaktuar probleme udhëtimi dhe transpor...
Beleri përplas Greqinë dhe Italinë në Bruksel/ Kathimerini: Athina i thotë ‘Jo’ marrëveshjes BE-Shqipëri për mbrojtjen, Roma e kundërshton
Greqia edhe njëherë ka vendosur të përdorë çështjen “Beleri” si argument për të krijuar një tjetër pengesë për Tiranën. Referuar medias greke “KAT...