PE, në bllok kundër refuzimit të negociatave me Tiranën dhe Shkupin
“Po eksportojmë destabilitet në Ballkan”, konkludojnë europarlamentarët/ Vendimi i liderëve të unionit për të shtyrë hapjen e negociatave për S...
PE pas mosçeljes të negociatave: ‘Refuzimi mund të sjellë destabilitet në rajon!’.
Pas Jo-së që Franca dha për mos-hapjen e negociatave ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut parlamenti evropian ka kërkuar miratimin e një rezol...
SPAK/ Shtetet e Bashkuara e di nga vjen presioni mbi KLP. SHBA, mbrojtje për prokurorët
Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të ndërgjegjshme për presionin me të cilin po përballet Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe janë të vendosura ...
Presidenti i Francës, Macron, do të vizitojë Tiranën dhe Shkupin
Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut muajin e ardhshëm. Në komentin e tij publik pas blloki...
Situatë e re pas dështimit të negociatave dhe Reforma Zgjedhore, Basha niset drejt SHBA
-Kreu i opozitës Lulzim Basha është nisur drejt SHBA-së. Ashtu siç paralajmëroi kohë më parë, lideri i PD-së do të qëndrojë prej 3 ditësh në Ua...
Zaev sfidon BE: Ta vendosë populli nëse duhet prapë ‘drejt Evropës’; propozon opsionin e zgjedhjeve.
-‘Zgjedhjet ku qytetarët do të caktojnë rrugën nga do të shkojë vendi’- tha Zaev Në mesditë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, d...
Reagon ashpër edhe Departamenti Amerikan i Shtetit: Jemi të zhgënjyer me KE-në
Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar pas vendimit të Këshillit Evropian për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. N...
Edi Rama: Procesi me ne ‘nxori në pah përplasjet brenda BE, mes Francës dhe Gjermanisë’.
“Nëse duam të shikojmë drejt e në sy të vërtetën është ajo që kam thënë prej disa kohësh duke e parë nga të gjitha kontaktet e diskutimet. Procesi...
Merkel nuk ndryshon mendim: ‘Macron ka gabuar!. Bëhet fjalë për hapjen e negociatave jo për anëtarësim’.
Në një konferencë për shtyp Angela Merkel ka folur për ‘Jo’-në që Evropa dha për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. M...
VAN ROMPUY: BE NUK MUND TË BLLOKOJË NJË KANDIDAT TË PËRSHTATSHËM
“Asnjë anëtar i BE-së nuk mund të bllokojë anëtarësimin e një vendi kandidat që ka provuar se përshtatet më së miri me familjen europiane”. Kështu...
Faqja 1 prej 5412345...102030...E fundit »