Aleks Buda, një ‘Budë’ i filozofisë së mësimit dhe historisë sonë/ Rama homazh për ditëlindjen.
Aleks Buda (7 shtator 1911 - 7 korrik 1993) ishte një historian shqiptar dhe kryetar i Akademisë së Shkencave. Në moshën e tij të re Buda studi...
Evropa po shënon temperaturat më të larta të vitit.
Evropa do të regjistrojë disa nga temperaturat më të larta të vitit deri më tani, në një javë përvëluese që e pret dhe që sipas parashikuesve ...
Mbërrijnë stuhitë: Anticikloni afrikan edhe në Shqipëri.
Anticikloni afrikan nuk do të jetë aq i fortë sa të parandalojë një fazë të motit të keq në Veri dhe Qendër midis të enjtes dhe të premten me stuh...
Misioni SpaceX Nasa: Astronautët hyjnë në stacionin hapësinor ndërkombëtar.
(FOTO: Behnken dhe Hurley, i bashkohen ekuipazhit ekzistues). Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken janë ankoruar dhe kanë hyrë në ...
SpaceX, NASA, astronautët po bëjnë përgatitjet përfundimtare
SpaceX, NASA, astronautët po bëjnë përgatitjet përfundimtare: 'Ne jemi duke shkuar drejt lëshimit' SpaceX është duke bërë përgatitjet përfundimta...
Ndahet nga jeta Gudar Beqiraj, ish kryetar i Akademisë së Shkencave. Vdes në datën kur kishte lindur.
  Ndahet nga jeta në 72-vjetorin e lindjes, akademiku i njohur Gudar Beqiraj. Lindi në 11 maj 1948 dhe vdiq në 11 maj 2020 “Familja...
Nobelisti japonez Honjo: ‘Virusin korona nuk e krijoji natyra! Ose me hiqni çmimin Nobel ‘
Honjo Tasuku, i lindur më 27 janar 1942, është një mjek-shkencëtar dhe imunolog japonez. Ai mori çmimin Nobel 2018 në Mjekësi ose Fiziologji dhe n...
NASA zhvillon prototipin e ventilatorit në vetëm 37 ditë
Nga: MARINA PITOFSKY  Studiuesit në NASA krijuan një ventilator "me presion të lartë" për trajtimin e pacientëve me koronavirus, në vetëm 37 di...
Kina teston vaksinën te 108 persona: A mund të jetë ky fundi i koronavirusit?
Në një kohë kur thuajse të gjitha vendet e botës po përballen me COVID-19, duket se një lajm plot shpresa vjen nga Kina. Pikërisht lajmi i mirë...
Moti i ngrohtë që kishim fshihet për pak ditë, rrëzohen temperaturat me 10 gradë më poshhtë
Ndërsa sot temperaturat në Tiranë shënojnë 18 gradë, nesër parashikohen në 7 ose 8 gradë, pra 10 më poshtë. Sipas Meteoalb, temperaturat do të ...
Faqja 2 prej 2912345...1020...E fundit »