Temperatura të larta mbi 40, ujë me kursim, emergjenca shtetërore.
Pas thirrjes që bëri kryetari i Bashkisë së Tiranës për kursimin ujit të pijshëm, një tjetër zyrtar shtetëror i kryeqytetit ka shpallur ‘emergjenc...
Tërmet i lehtë në Tiranë
Në ora 16.15 në kryeqytet është ndier një lëkundje e lehtë tërmeti. Nga shërbimet sizmiologjike raportohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.6 bal...
Vala e të nxehtit të verës, ziejnë alarmistët e klimës.
Ndërsa vala e të nxehtit vjen rrotull Shteteve të Bashkuara nga verilindja në juglindje; dhe akoma më shumë në Europën Perëndimore, alarmistët e k...
Mot shumë i nxehtë mbi Phoenix; anullohen fluturimet, avionit ‘i zihet fryma’
(FOTO: Edhe për Arizona, temperaturat janë të larta- aq nxehtë sa duhen anuluar fluturimet)/ Ndërsa po rriten temperaturat në Phoenix, Arizona,...
Gjurmët më të lashta të homo-sapensit në Europë/ 9 qershor 1999
Më 9 qershor 1999 u zbuluan në shpellën Chauvet, në Francë, gjurmët më të lashta të homo-sapiensit në Evropë. Janë gjurmët e një fëmije të mosh...
‘Ngrohja Globale’ është një gënjeshtër masive- thonë letrat e dërguara nga 58 shkencëtarë në vitin 2017
  “Ngrohja Globale” është një mit. Kështu shkruajnë 58 shkencëtarë në letrat e dërguara gjatë vitit 2017, ku janë hedhur 80 firma, dhe janë publikuar në vitin 2017. Me fjalë të tjera, i ash...
Trump vonon vendimin për tërheqjen nga Marrëveshja e Klimës në Paris. Arsyeja?!
Presidenti Donald Trump do të vendosë nëse do ta mbajë Shtetet e Bashkuara në Marrëveshjen e Klimës së Parisit pas takimit të shtatë vendeve më të...
Reshjet sot përmbytën Durrësin. Në Korçë goditi breshëri.
Duket se sot Moti bëri një kthesë të papritur dhe të shkurtër; vetëm për një ditë- siç tregojnë parashikimet sinoptike. Nesër do të jetë mot me...
Sulmi kibernetik nga ‘WannaCry’ ka rënë, por frika mbetet.
(FOTO: Një stacion hekurudhor në Chemnitz, në Gjermaninë Lindore, i infektuar)/ Një kompjuter i dizajnuar që të ndërhyjë në kompjuterët e tjerë...
Sot jemi zgjuar me borë; rast i rrallë bora në fund të prillit
Që nga mali i Dajtit dhe malet në lindje të tij, sot në mëngjes u shfaqen të mbuluara me borë. Bora ka mbuluar edhe zona të banuara si në Librazhd...
Faqja 20 prej 27« E para...10...1819202122...E fundit »