Trendi i klimës ‘ekstreme dhe ta pazakontë’ do të vazhdojë edhe pas vitit 2016.
  (FOTO: Nga BBC) Në atmosferë, detet dhe polet, ndryshimi klimaterik është duke duke kapur nivele të reja shqetësuese në gjithë Tokën....
Britania siguron lejen e parë për krijimin e bebeve duke përdorur ADN nga tre persona.
Universiteti  Newcastle i Britanisë tha se shkencëtarët e tij kanë marrë lejen për të krijuar bebe nga përdorimi i ADN-së prej tre personave me që...
Nën “mbretërinë” e stuhive të borës- Shtetet e Bashkuara dhe Kanada
Aksidente automobilistike në seri, transport i çorientuar, shkolla të mbyllura apo ndërprerje e energjisë elektrike, stuhia e borës është zhvendos...
Pas mediave në Maqedoni, edhe prokuroria e Durrësit ka nisur gjuetinë për 1300 kontenierë me mbetje.
1300 kontenierë me mbetje që kanë hyrë në Shqipëri në vitin 2016, janë zhdukur- shkruan media italiane. Mbetjet, që thuhet se ishin të rrezikshme,...
AKIP kërkon të dijë çfarë ka bërë shteti me mbetjet e rrezikshme që kanë hyrë në Shqipëri
  Informacioni i ardhur nga media italiane se në vitin 2014 në Shqipëri kanë hyrë 130 kontenierë me mbetje të rrezikshme, ardhur nga Napol...
Nisi epoka e turizmit në Hënë? SpaceX do të dërgojë dy turistë rreth Hënës në vitin 2018
Kompania private amerikane e raketave “SpaceX” ka njoftuar se dy qytetarë, privatisht, kanë paguar për një fluturim rreth Hënës. Misioni është ...
Telefoni Mobile Nokia 3310 ringjallet pas 17 vjetësh. Ja cili është: MWC 2017
(FOTO: Nokia 3310 origjinal i prodhuar para 17 vjetësh)/ Nokia 3310 është ringjallur pas 17 vjetësh kur doli për herë të parë; shumë njerëz mes...
Zbulohen shtatë yje në masën e Tokës, një orbitë diellore me jetë.
Astronomët kanë zbuluar shtatë yje që mbajnë të njëjtën masë sa edhe toka, ku mund të zhvillohet jetë. Atje ka ujë në sipërfaqe- sipas BBC Tre ...
Shkencëtarët kanë një plan të fortë për ringrirjen e Artikut
-'Shtimi i një metër akull në çdo dimër, ky do të ishte një ndryshim i kënaqshëm'- Kohët dëshpëruese thërrasin për masa dëshpëruese; dhe me tem...
Cook kërkon masa filtrimi kundër “fake news”. “Po shkatërrohet truri i njeriut”- tha ai.
(FOTO: Tim Cook- kreu i "Apple")/ Timothy Donald "Tim" Cook, aktualisht ështëshefi operacional i biznesit Amerikan "Apple", trashëguar nga krij...
Faqja 21 prej 27« E para...10...1920212223...E fundit »