Qosja: Gjergj Kastrioti- Skënderbeu mit?!… Po, ishte mit fuqidhënës.
Sot në Institutin Albanologjik në Prishtinë filloi edicioni i  nëntë i “Javës së Albanologjisë”, shkruan KultPlus. Kjo Konferencë Shkencore, sivje...
MOTI: Deri në fund, qershori do të jetë ‘tropikal’. Njerëz, larg rrufeve!
Deri në fund të muajit qershor, moti do të jetë i paqëndrueshëm, me diell paradite dhe me shi pasdite. Pjesa e parë e ditës do të jetë me diell dh...
Zëri i shkencëtarit gjigand Stephen Hawking rrezatohet sot në hapësirë.
Një mesazh zanor nga astrofizikanti gjigand i fundit Britanik, Stephen Hawking do të rrezatohet drejt gropës së zezë më të afërt në hapësirë, teks...
Ditarët e Ajnshtajnit përmbajnë detaje tronditëse të racizmit të tij.
Nga: Chris Ciaccia | Fox News Përkthimi me i fundit në anglisht, ditarët private të Albert Einstein mbi udhëtimet nga vitet 1920 tregojnë se ai...
Antarktida ka humbur trefishin e akullit në pesë vjet, po rritet niveli i deteve
Antarktida ka humbur tre trilion akull që nga viti 1992, sipas një studimi të publikuar të Mërkurën që pohon se kontinenti i ngrirë mund të rimbus...
Temperaturat e ajrit nesër deri në 39 gradë C
Për nesër  pritet një rritje e ndjeshme e temperaturave. Meteorologët parashikojnë që temperaturat maksimale në vendet e ulëta të shkojnë deri ...
Prof. Topalli la fjalorin më të magjishëm ‘Etimologjia e Gjuhës shqipe’ dhe u nda nga ne.
Me gjithë veprat e shumta dhe serioze shkencore mbi gjuhën shqipe, Kolec Topalli do të jetojë shumë shumë gjatë në analet e shkencës gjuhësore për...
Ka apo jo tërmete në Mars? NASA nis misionin InSight me objektiv ‘Marsquakes’. VIDEO, FOTO
Nga: Jonathan Amos/ Korrespondent i BBC për Shkencën Agjencia hapësinore amerikane Nasa ka nisur misionin më të fundit drejt Marsit. InSight...
Kreu i Akademisë Suedeze i Çmimit Nobel, jep dorëheqjen për shkak të ‘skandalit seksual’.
Kreu i Akademisë Suedeze- organi prestigjioz që akordon Çmimet Nobel në Letërsi- ka dhënë dorëheqjen në kuadër të një skandali për abuzime seksual...
Shkencëtarët zbulojnë metodën e zhvendosjen e faktorit të rrezikut gjenetik për Alzheimer
Një ndryshim i modeleve të miut në rrënjën e qelizës mund të ketë hapur një rrugë të re për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjes më të pakurues...
Faqja 4 prej 19« E para...23456...10...E fundit »