Ditarët e Ajnshtajnit përmbajnë detaje tronditëse të racizmit të tij.
Nga: Chris Ciaccia | Fox News Përkthimi me i fundit në anglisht, ditarët private të Albert Einstein mbi udhëtimet nga vitet 1920 tregojnë se ai...
Antarktida ka humbur trefishin e akullit në pesë vjet, po rritet niveli i deteve
Antarktida ka humbur tre trilion akull që nga viti 1992, sipas një studimi të publikuar të Mërkurën që pohon se kontinenti i ngrirë mund të rimbus...
Temperaturat e ajrit nesër deri në 39 gradë C
Për nesër  pritet një rritje e ndjeshme e temperaturave. Meteorologët parashikojnë që temperaturat maksimale në vendet e ulëta të shkojnë deri ...
Prof. Topalli la fjalorin më të magjishëm ‘Etimologjia e Gjuhës shqipe’ dhe u nda nga ne.
Me gjithë veprat e shumta dhe serioze shkencore mbi gjuhën shqipe, Kolec Topalli do të jetojë shumë shumë gjatë në analet e shkencës gjuhësore për...
Ka apo jo tërmete në Mars? NASA nis misionin InSight me objektiv ‘Marsquakes’. VIDEO, FOTO
Nga: Jonathan Amos/ Korrespondent i BBC për Shkencën Agjencia hapësinore amerikane Nasa ka nisur misionin më të fundit drejt Marsit. InSight...
Kreu i Akademisë Suedeze i Çmimit Nobel, jep dorëheqjen për shkak të ‘skandalit seksual’.
Kreu i Akademisë Suedeze- organi prestigjioz që akordon Çmimet Nobel në Letërsi- ka dhënë dorëheqjen në kuadër të një skandali për abuzime seksual...
Shkencëtarët zbulojnë metodën e zhvendosjen e faktorit të rrezikut gjenetik për Alzheimer
Një ndryshim i modeleve të miut në rrënjën e qelizës mund të ketë hapur një rrugë të re për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjes më të pakurues...
Nëse Porja ka të drejtë, deri në prill kemi dimër…
Sinoptikaja  e njohur Tanja Porja ka deklaruar për mediat se cikloni që do të perfshijë një zonë të Mesdheut nuk do të preke Shqipërinë. Ndërkohë ...
Alarm i shkencëtarëve: “Rrezikohen zogjtë në Francë… Po bie diversiteti i natyrës. Pa këtë kemi vdekur”.
Përkeqësimi “katastrofik” i zogjve në tokat e fermave Franceze sinjalizon një krizë të biodiversitetit në Europë, që përfundimisht rrezikon të gji...
Stephen Hawking, shkencëtari fizikant i famshëm në botë, vdes në moshën 76 jeç
Shkencëtari fizikant i mirënjohur në gjithë botën Stephen Hawking ka vdekur në moshën 76 vjeç. Ai ndërroi jetë në paqe në shtëpiinë e tij në Ca...
Faqja 5 prej 20« E para...34567...1020...E fundit »