Gabriel Partos i BBC: ‘Berisha është forcë përçarëse në Shqipëri e rajon, kërcënim për Ballkanin’.
“Berisha është një forcë përçarëse në politikën Shqiptare dhe në kontekstin më të gjerë rajonal. Retorika nacionaliste e zotit Berisha, që kërkon ...
U spiunua nga Meta. Personi i dëmtuar nga Meta i drejtohet Autoritetit
Personi që pretendohet se është spiunuar nga Ilir Meta gjatë tentativës për arratisje në kohën e komunizmit, ka kërkuar sot hapjen e dosjes së tij...
Putin, Ukraina dhe gabimet e Amerikës/ Intervistë me Kissinger.
Kur ai lindi, Lenini ishte ende gjallë. Kur ishte 29 vjeç, Stalini vdiq. Më pas mosha 39-vjeçare përkoi me kohën kur Nikita Hrushovi vendosi rake...
Zef Mazi: Shqipëria nuk ka pse pret zgjidhjen e konfliktit Sofje-Shkup për të hyrë në Evropë/ Intervistë
Zoti Mazi, edhe një herë më tepër negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Evropian u shtynë për Samitin e rradhës. Cilat janë konkluzionet që nxirrni...
Intervistë në Corriere Della Sera / Rama: ‘Koha që ‘unioni’ të heqë veton në vendimmarrje!’
‘Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk mund të jenë pengje të një shtetit të vetëm’! Kjo ishte fraza që përsëriti sërish kryeministri Edi Rama, në ...
Alfred Moisiu: Europa ta detyrojë Serbinë që të njohë Kosovën! Kurti të bëhet pjesë e ‘Open Balkan’
Ish-presidenti Alfred Moisiu, kërkon nga Bashkimi Evropian që t’i bëjë presion Serbisë që të njohë Kosovën. Në një intervistë për KosovaPress, Moi...
Intervista/ Me Ballkanin e Hapur do përfitonin të gjithë: Presidenti slloven, Borut Pahor
Prejse Sllovenia ka shpallur pavarësinë në vitin 1991 e deri më tani, Borut Pahor, ka pasur funksionet kryesore në politikën sllovene. Nuk ka pozi...
Deputeti i CDU Krichbaum: Nëse Berisha vjen në PD, kërkojmë pezullimin e anëtarësimit në PPE
Deputeti kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum, folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian, në një ...
Yuri Kim paralajmëron: “Ndërpresim” marrëdhëniet me PD nëse në krye vjen Berisha!
Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka paralajmëruar se marrëdhëniet me PDartinë Demokratike nuk do të jenë normale nëse në krye të saj vjen ish-kryemi...
Rama në Bruksel kërkon anëtarësimin e Kosovës në KE. Edhe Mali i Zi do t’i bashkohet ‘Open Balkan’.
Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për mediat pas takimeve të zhvilluara në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor. Ata u pritën  në...