Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, duke biseduar me banorët e Vaqarit për buxhetin 2019, ka cekur edhe punët me ndërtimin e Unazës së re dhe protestat. Ai ka thënë para tyre se nuk mund të jetë e ndershme që banorëve të Vaqarit apo diku tjetër, t’i marrësh paratë e taksave dhe t’ua japësh atyre që kanë ndërtuar shtëpi me tetë kate pa leje.

Veliaj solli disa shembuj se si ajo zonë është zaptuar, sipas tij, nga llotot, lavazhet, gomisteritë dhe “shtëpi” me 8 kate pa leje.

“E kuptoj kur nga nevoja njeriu ndërton shtëpi për të jetuar, por 8 kate nuk është nevojtar, o miqtë e mi! Pse duhet t’ia marrë qeveria, bashkia lekët modeste të taksave dikujt në Vaqar dhe në vend që të bëjmë shkollën këtu, në vend që të bëjmë rrugën, duhet t’i japim lekë dikujt që thotë ‘jam den baba den’ në një shtëpi me 8 kate, ku qartazi as i ka mbaruar 8 katet? Protestuesi më i madh- Eurolloto! Po pse duhet njerëzit që s’luajnë baste të shpronësojnë një loto?! Pse mos bëjmë një kopsht në Vaqarr, por duhet të japim lekë për loto? Pse do heqim lekët e çerdheve për të shpronësuar një pikë bastesh, a ma thoni dot?! Për çfarë po protestojnë? Ky lavazhi ishte trotuar, i ka vënë vetëm këtë tendën portokalli dhe thotë më shpronësoni. Po kë të shpronësojmë more? Trotuari ishte i yni, i të gjithëve. Lekët do t’ia japim për shtëpinë, kush nuk ka asnjë letër, do t’i japim shtëpi sociale. Kush nuk ka asnjë gjë në botë, do t’i japim 3 vite qira falas. Të ndezin zjarr sa të duan, të djegin goma sa të duan, por fatin e familjeve dhe fëmijëve të këtij qyteti e kemi vetë në dorë. Ose do të shkojmë përpara dhe do të ecim me zhvillimet e Tiranës, ose do të ngelemi mbrapa dhe nuk do e kapim kurrë veten”, deklaroi Veliaj.

Kryebashkiaku shprehu keqardhjen që opozita, sipas tij, sjell nga qytetet e tjera militantë të saj për të penguar projektet zhvilluese të qytetit të Tiranës: “Pashë protestën, të gjithë me Range Rover parkuar tek sheshi “Skënderbe”.

Ka ardhur dita që vihet me Range Rover në protestë për varfërinë, e kuptoni apo jo? Është fyese për inteligjencën e njerëzve dhe për të gjithë këto kauza që si të babëzitur, në pamundësi për të kapur ndonjë votë shkojnë e kapin kauza të dështuara. Kauza për të bllokuar investimet në Tiranë është një kauzë e dështuar. Qyteti, civilizimi, kultura, perëndimi, modernizimi gjithmonë fitojnë mbi dhunën”.

Veritas.com.al/