FRANCES MARTEL

Presidenti rus Vladimir Putin diskutoi qëndrimet e kundërta ndaj luftës civile Siriane, krizës humanitare në vazhdim në Venezuelë, tensioneve me Iranin dhe çështjeve të tjera ndërkombëtare me Presidentin e SHBA Donald Trump në samitin e G20 të premten, njoftoi media ruse.

Takimi prej 80 minutash në Osaka, Japoni ndodhi pas dyerve të mbyllura dhe dy liderët botërorë e mbajtën pjesën më të madhe të diskutimit privat. Putin zbuloi megjithatë se ai e ftoi Trumpin të merrte pjesë në paradën e fitores së 75-vjetorit për atë që rusët e quajnë “Lufta e Madhe Patriotike”, ose fitorja Sovjetike në frontin lindor të Luftës së Dytë Botërore. Një ndihmës i Kremlinit i tha televizionit rus se Trump reagoi “shumë pozitivisht” ndaj ftesës.

Trump bëri titujt më të shumte në mediat perëndimore me një shaka të këndshme ndaj presidentit rus, duke e paralajmëruar atë që të qëndrojë larg nga gara presidenciale 2020. Vitin e kaluar, avokati special Robert Mueller paditi 13 shtetas rusë për gjoja krijimin e një pranie artificiale të mediave sociale dhe organizimin e tubimeve për të shtrembëruar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.Kandidatja humbese Hillari Klinton ka fajësuar vazhdimisht Rusinë për dështimin e saj. Putin ka mohuar në mënyrë të përsëritur përpjekjet për të ndikuar në rezultatet e zgjedhjeve.

Para diskutimit të tij me dyer të mbyllura me Putin, Trump u tha gazetarëve se do të diskutonin gjithashtu “tregtinë, dhe duke përfshire edhe ndonje çarmatim dhe – një cike proteksionizëm, ndoshta në një mënyrë shumë pozitive”.

Agjensia ruse e lajmeve TASS e programuar takimin e tyre që zgjati 80 minuta dhe ka trajtuar një sërë pikash kyce të çështjeve ndërkombëtare. Ndihmësi i Kremlinit, Yuri Ushakov, tha në lajmet kryesore se temat për diskutim ishin “logjike: gjendja e përgjithshme e çështjeve dypalëshe, stabiliteti strategjik dhe konfliktet e shumta rajonale – Siria, Afganistani, Ukraina, Venezuela, natyrisht, problemi iranian dhe kështu me radhë”.

Rusia dhe Amerika janë në anët e kundërta të çdo teme të përmendur nga Ushakovi. Në Siri, Rusia ka përkrahur ashpër diktatorin Bashar al-Assad, akuzuar vazhdimisht për përdorimin e armëve kimike kundër civilëve dhe shkeljeve të tjera të të drejtave të njeriut. Shtetet e Bashkuara mbështetën rebelët sunitë sirianë kundër Asadit gjatë administrimit të ish-Presidentit Barak Obama dhe që nga ajo kohë ka rifokusuar përpjekjet e tij në mbrojtjen e Njësive Mbrojtëse të Popullit Kurd të Sirisë (YPG / YPJ), të cilët nuk e kundërshtojnë drejtpërdrejt Assad por kërkojnë të krijojnë një kurdistan sovran në territorin sirian. YPG ishte grupi më përgjegjës për mposhtjen e Shtetit Islamik (ISIS) në “kalifatin” e saj në vend dhe fshirjen e tyre në Raqqa, kryeqyteti i grupit. Trump e ka distancuar veten nga grupi, megjithatë, duke i udhëhequr ata të flirtojnë ne një aleancë me rusët.

Në Venezuelë, Rusia ka mbështetur verbalisht diktatorin Nicolás Maduro, një armik i betuar i Shteteve të Bashkuara. Këtë javë, Putini edhe një herë ka dislokuar asete ushtarake në Venezuelë dhe Kubë, qeveria e të cilave kontrollon Maduro-n, dhe kategorikisht hodhi poshtë mbështetjen e Uashingtonit për të drejtat e njeriut në Venezuelë si “të papajtueshëm” me pozicionin e saj.

Diku tjetër, Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar me ze pushtimin e Ukrainës nga Rusia, ndërsa Rusia mbetet një aleat i ngushtë i regjimit islamik Iranian dhe thuhet se ka zgjeruar lidhjet e tij me talebanët në Afganistan.

Ushakov tha se Trump gjithashtu u shfaq se e mirëpriti ftesën për paraden e fitores të Moskës vitin e ardhshëm dhe, mbi temën e Luftës së Dytë Botërore, dy krerët diskutuan se “roli i kujt ishte vendimtar”.Nen regjimin e Putinit, Ministria e Jashtme Ruse ka hedhur poshtë në mënyrë agresive kontributet e Amerikës në stopimin e regjimit Nazist Gjerman dhe fuqitë e Boshtit në luftë, duke e quajtur zbarkimin ne brigjet e Normandisë, apo pushtimin e D-Day, “jo si dicka qe ndryshoi lojen”.

Momenti që duket se ka tërhequr më së shumti mbulim në mediat amerikane, të premten, ishte Trump duke paralajmëruar Putin, me një buzëqeshje në fytyrën e tij dhe gishtin e drejtuar nga ai “mos ndërhyni në zgjedhjet [presidenciale 2020]”.

“Nuk ishte e qartë nëse zoti Trump ndoqi përgjigjen e tij sardonike para kamerave me një paralajmërim më serioz ndaj udhëheqësit rus pas dyerve të mbyllura. Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj pyetjes nëse paralajmërimi i presidentit ishte i sinqertë, “raportoi CBS News.

Para takimit të tyre, Putin dha një intervistë të gjerë në Financial Times në të cilën ai e lavdëroi Trumpin si një “person të talentuar”, i cili “e di shumë mirë se çfarë presin zgjedhësit e tij prej tij”.

“Unë nuk pranoj shumë nga metodat e tij kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve. Por e dini se çfarë mendoj unë? Unë mendoj se ai është një person i talentuar. Ai e di shumë mirë atë që votuesit e tij presin prej tij “, tha Putin.

Putin vazhdoi të mbrojë autoritarizmin kundër asaj që ai e quajti “të ashtuquajturat ide liberale” dhe hodhi poshtë “multikulturalizmin” si “jo më i qëndrueshëm”. Ai nuk trajtoi praninë e vazhdueshme të pakicave etnike në Rusi dhe liderët si udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov në rrethin e brendshëm te Putinit, apo përpjekjet e tij të vazhdueshme për të përdorur forcën ushtarake për të zgjeruar kontrollin e Moskës mbi Ukrainën, Gjeorgjinë dhe shtetet e tjera post-sovjetike me shumicë etnike jo-ruse.

Trump u takua me disa krerë të qeverive të tjera në samitin e G20 të premten duke përfshirë presidentin brazilian Jair Bolsonaro, kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrin indian Narendra Modi. Ai ka planifikuar një takim me kreun e Partisë Komuniste kineze Xi Jinping për të shtunën.

Veritas.com.al/