Presidenti Biden po udhëton për në Bruksel të mërkurën për të marrë pjesë në një samit të posaçëm të NATO-s në Belgjikë dhe për të vizituar Poloninë për të diskutuar përpjekjet ndërkombëtare për të mbështetur Ukrainën dhe për të ndëshkuar Rusinë për pushtimin e saj.

Udhëtimi vjen pasi Biden tha se do të ketë një “rend të ri botëror” që duhet të udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara. Presidenti do të largohet nga Shtëpia e Bardhë të mërkurën në mëngjes.

Gjatë samitit, Biden do të “diskutojë përpjekjet e vazhdueshme të parandalimit dhe mbrojtjes në përgjigje të sulmit të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës, si dhe për të riafirmuar angazhimin tonë të hekurt ndaj aleatëve tanë të NATO-s”, tha Shtëpia e Bardhë.
Biden, pas samitit, është planifikuar të bashkohet me një Samit të Këshillit Evropian për të diskutuar “shqetësimet e përbashkëta në lidhje me Ukrainën, duke përfshirë përpjekjet transatlantike për të imponuar kosto ekonomike ndaj Rusisë, për të ofruar mbështetje humanitare për ata që janë prekur nga dhuna dhe për të adresuar sfida të tjera që lidhen me konflikt.”
Pas takimeve të tij në Bruksel me aleatët e NATO-s, liderët e G7-ës dhe liderët e Bashkimit Evropian, Biden do të udhëtojë për në Varshavë të Polonisë, më 25 mars, ku do të zhvillojë një takim dypalësh me Presidentin Andrzej Duda.

Biden pritet që të premten të diskutojë se si Shtetet e Bashkuara dhe aleatët po reagojnë ndaj krizës humanitare dhe të të drejtave të njeriut, krizë që ka krijuar lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Biden paralajmëroi të hënën se bota është “në një pikë përkuljeje”, një që “ndodh çdo tre ose katër breza”.
“Siç më tha një nga ushtarakët më të lartë në një takim të sigurt një ditë më parë, 60 milionë njerëz vdiqën midis 1900 dhe 1946,” tha Biden. “Dhe që atëherë, ne kemi krijuar një rend botëror liberal, dhe kjo nuk kishte ndodhur për një kohë të gjatë”.

Biden paralajmëroi se tani është një kohë “kur gjërat po ndryshojnë”.

“Do të ketë një rend të ri botëror atje dhe ne duhet ta udhëheqim atë,” tha Biden. “Dhe ne duhet të bashkojmë pjesën tjetër të botës së lirë për ta bërë atë.”

Administrata Biden ka shprehur “shqetësime të thella” në lidhje me “rreshtimin” e Rusisë me Kinën, pasi zyrtarët e inteligjencës thanë se Kremlini i ishte drejtuar Pekinit për ndihmë ekonomike dhe ushtarake pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.