Ekonomia shqiptare rritet me 3.2% gjatë vitit 2022
 Parashikimet për një rritje të lartë ekonomike post-pandemi janë tashmë veçse një vegim i largët i asaj çfarë pritej në vitin 2022. Si...
100 vjet marrëdhënie Shqipëri- SHBA/ Yuri Kim zbulon dy marrëveshjet energjetike për Shqipërinë
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim deklaroi se SHBA nuk mund të kishte kërkuar një mik më të mirë se Shqipëria, në ak...
Shqipëri-SHBA/ Nënshkruhet memorandumi për furnizimin me gaz
 Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mëngjesin e 16 majit njoftoi se me SHBA-të u nënshkrua një memorandum mirëkupti...
Abuzimi/ 1 kg qershi 3 mijë lekë, sa ndihma e qeverisë për çdo pensionist!
Nga: Eliza Gjediku/ 1 kg qershi sot kushton 3 mijë lekë të reja, kurse një kg bamje 1200 lekë të reja. Janë vlerat më të fundit të çmendur në t...
Banka Botërore ul pritshmëritë për rritje ekonomike në Ballkanin Perëndimor.
Në raportin e saj gjashtëmujor për rajonin e Ballkanit Perëndimor, Banka Botërore ka ulur parashikimin për rritjen ekonomike nga 4.1...
Nëse zgjat luta, çmimet e larta do të ulin konsumin në Shqipëri: Banka Botërore
Konflikti i armatosur në Ukrainë do të japë efekte edhe në ecurinë ekonomike të Shqipërisë. Pas FMN, BERZH, KE dhe Institutit të Vjenës, në raport...
Energji me ndihmën e SHBA/ Rama: Shqipëria, prodhuese neto. Kim: Duhen më shumë gazsjellës
// // f;f++){var e=c.concat(d[f].split(""));ea[f]=e;for(var k=0;k2];h=b[(h&3)4];g=b[(g&15)6];l=b[l&63];c[f++]=k+h+g+l}k=0;l=d;sw...
Laura Lohman në Tiranë: ‘Jemi gati të divorcohemi nga burimet ruse, bashkë do ia dalim!’.
Gjatë fjalës së saj, në kuadër të transformimit të Shqipërisë në eksportuese të energjisë, Laura Lohman, zv/sekretare për dipl...
Tryeza e Tiranës/ Yuri Kim: Siguria energjitike, ‘nuk mund të presim më pas pushimit të agresionit rus’.
”SHBA ka theksuar nevojën për të diversifikuar burimet e energjisë dhe koha është tani për të vepruar” -kështu u shpreh ambasadorja amerikane Yu...
Lungomare në Plazhin e Durrësit, 3 kilometër shëtitore me parqe/ Rama: ‘Të mos thonë më durrsakët që mbetëm pas Vlorës’.
Tre kilometër shëtitore, me gjelbërim të shtuar, parqe dhe hapësira sportive është projekti i ri për qytetin bregdetar të Durrësit. Kryeministr...