Zagani mbrohet nga agjencitë e huaja sekrete
Detaje të reja bëhen publike përsa i përket çështjes së ish-shefit të antidrogës së Fierit Dritan Zagani, i cili ndodhet në i arratisur dhe është shpallur në kërkim ndëkombëtar nga policia shqiptar.Ve...
Në Laboratorin e Policisë mund të jenë djegur 40 prova krimi
40 dosje me 15 të arrestuar për drogë, këto thuhet të jenë dëmet e zjarrit të rënë pas mesnatës së djeshme në Drejtorinë e Policisë Shkencore. Nga ky zjarr, i cili përfshiu koridorin e katit të d...
Qeveria vendos taksë më të lartë për trojet, fillon që nga 2016-a
Taksa e truallit, e parashikuar të aplikohet në paketën fiskale të vitit të ardhshëm, do t’u kushtojë më shumë familjeve të Tiranës, Durrësit, Vlorës, Fierit apo Sarandës të cilët do të paguajnë 0.58 ...
Meta dorëzohethetimi ndërkombëtar për CEZ-in futet në kalendarin e Kuvendit
fundit Skandal në Kuvend, Ilir Beqajn e lëshojnë nervat, ofendon deputetet e PD-së, i drejtohet Albina Dedës me fjalën “kafshë” Debate në sallën e Kuvendit mes ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj...
Vriten në Siri dy vëllezër shqiptarë që luftonin për ISIS
Dy vëllezër kosovarë që luftonin në Siri për Shtetin Islamik kanë mbetur të vdekur nga luftimet. Viktimat janë Valon 23 vjeç dhe Hashim Aliu 27 vjeç nga Gjilani. Mediat kosovare kanë konfirmuar identi...
Kërkohet burg per Ilir Beqen, ministër
Një debat i rende eshte zhvilluar dje ne mbremje ne emisionin Opinion mes ministrit te shendetesise Ilir Beqja, i superakuzuari si ministri me i korru...
Prestigjozja gjermane “Die Welt“, në një artikull të gjatë për tensionin e kohëve të fundit në Ballkan shkruan se, ky rajon pa u vënë re po shkon drejt kaosit. Sipas artikullit të “Die Welt”, përmes Ballkanit kalojnë çdo ditë me mijëra refugjatë, por duket se ata janë lënë në harresë. Ndërkohë, po të zhvendosesh më poshtë në jug të Ballkanit, konflikti është duke u përshkallëzuar me protesta. “Si në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, ashtu edhe në Podgoricë të Malit të Zi, fundjavën e shkuar kaosi pushtoi rrugët. Protestuesit u përleshën me forcat policore. Goma të djegura, granata dore, gaz lotsjellës dhe koktej molotovi u përdorën në këto përballje”, shkuan gazeta, duke analizuar gjendjen e brishtë të sigurisë në shumicën e shteteve të Ballkanit. Duket se, as Bashkimi Europian nuk po gjen dot mjete presioni për të arritur te një zgjidhje për politikanët në konflikt. Ndërsa sipas “Die Welt”, qytetarët po presin thellësisht të dëshpëruar. Gazeta gjermane shkruan se në Kosovë, prej pothuajse dy dekadash po merren me integrimin e minotitetit serb. Pas shumë mundimeve, BE lehtësoi disa marrëveshje, përmes të cilave pakica me rreth 70 mijë serbë do të ketë të drejta autonome. Por këto marrëveshje u hodhën poshtë nga opozita shqiptare, e cila 3 herë rresht ka ndaluar punën e Kuvendit me gaz lotsjellës. Ndërkohë në Malin e Zi, shtet kandidat për në BE dhe NATO, opozita dëshiron gjithashtu të rrëzojë kryeministrin Milo Djukanoviç. Në këtë kohë – sipas gazetës gjermane, – qetësia është ajo që i duhet shteteve të Ballkanit, sepse ato llogariten si më të varfrat në Europë, nga ku do të largohen investitorët e huaj nëse tensioni shtohet.
Një sasi eksplozivi shpërtheu pas mesnate në qytetin e Durrësit, por për fat të mirë nuk shkaktoi persona të lënduar. Ndërkohë dëmet materiale janë të shumta, pasi objekti shënjestër është në katin e ...
Reagon Naço: Nuk kam lidhje me aferën e CEZ
Ministri i Drejtësisë Nasip Naço ka reaguar pas lajmit të publikuar që implikon atë dhe të afërm të tij në aferën “CEZ”. Lapsi.al botoi dëshminë e biznesmenit Venigjar Begaj që akuzonte Naçon për shka...
Një tjetër aferë korruptive dyshohet që është bërë me kompaninë CEZ
Afera përfshinë biznesmen, ministra e deputet. Venigjar Begaj është biznesmeni që ka denoncuar në prokurori shkatërrimin e biznesit të tij nga ndërprerja e një kontrate me CEZ-in si pasojë e ndërhyrje...
“Provë” e re për azil: Kam qenë komunist!
Një familje shqiptare në Islandë ka gjetur një mënyrë tjetër për të përfituar azil politik. Ndërkohë që shumë shqiptarë kthehen çdo muaj nga vendet e BE-së, pasi kërkojnë azil ekonomik, Hasan Telati i...
Faqja 1 217 prej 1 218« E para...102030...1 2141 2151 2161 2171 218