Pse u zgjodh data 8 që mund të rrotullohet ngado?
Frrok Çupi Ajo ditë nuk ka ekzistuar kurrë, tani duket se është shpikur. Mes 31 datave u zgjodh numri 8; mund të ishte 7, mund të ishte 11, 13...
Të pathënat e nr. 11 në Ditën e shtetit
Frrok Çupi Ky ishte viti 111 i Pavarësisë së shtetit. Supersticiozët, që në mëngjes në telefonat e tyre shënuan orën 11.11 dhe muajin 11 të vit...
Pse emri i Belerit e kompromenton politikën e Greqisë për minoritetin
Nga Ardit Rada Si kryebashkiak i zgjedhur i Himarës dhe i bindur në pafajësinë e tij, Fredi Belerit do t’i kishte hije t’i drejtohej banorëve m...
Tash e gjetëm kush me na i shkund ullinjtë
  Frrok Çupi Ky burri që kishim lënë për kafe sot paradite, ishte ngritur herët në Kurbin. Shtëpia e tij, e vjetër sa Shna Ndou, ndodhet...
Edi Rama mes Sali Berishës e Fatos Nanos
Nga Martin Leka Po e themi që krye të herës. Në një situatë normale dhe demokratike, të gjithë duhej të merreshim me qeverinë. Si qeveriset dhe si ...
Na u rrit Gazi, na u bë Sali
Nga Ardit Rada Opozita ka rikthyer në Kuvend skenat e disa viteve më parë, kur Edi Paloka shkulte monitorin nga muri dhe kërcënonte se do t’ua hidh...
Bashkë me dhëndrin ikën edhe financimi i “Rithemelimit”
Nga Ardit Rada Kush mendon se Sali Berisha dhe familja e tij po përballen me orët më të vështira dhe po u del angazhimi politik nga hunda, gabo...
Pse ka ngërç te fjalët ‘Europa e Ballkanit”?.
  Frrok Çupi Kjo është hera e parë që thuhen së bashku fjalët ‘Europa e Ballkanit’. Kjo është Shqipëria. Nocioni u tha në Tiranë, kur Tiran...
“Konfliktet ju mbajnë në vend numëro”, kancelari gjerman, nga Tirana- mesazh Kosovës dhe Serbisë.
Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, në fjalën e mbajtur në takimin në kuadër  të Samitit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, u shpreh se, ky ...
Status për vendet jo anëtare të BE-së/ Rama: ‘Do të ishte bukur të kishi një union me 40 në vend të 27 vendeve!’
“Duhet të vazhdojmë me përfshirjen në BE, nëpërmjet meritës. Duhet të eksplorojmë alternativa të reja, për të krijuar një ekzistencë harmonike  dh...