Greqia dhe 6 vende pro integrimit/ Letra e 7 ministrave: ‘Të mos humbim më kohë! Ballkani i gjithi në BE!’
Shtatë vende i janë drejtuar me një letër Bashkimit Evropian duke kërkuar integrimin sa më të shpejtë në union të Ballkanit Perëndimor. Letra që i...
Funerali i Alexei Navalny, trupi i liderit të opozitës ruse mbërrin në kishë
Një makinë që mban trupin e Alexei Navalny ka mbërritur në kishën e Moskës ku do të mbahet ceremonia e lamtumirës së tij. Ceremonia është planifik...
Alijev pret Ramën në Baku: Thellojmë bashkëpunimin në fushën e energjisë!
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Korridori Jugor i Gazit e ka bërë Europën më të sigurt. Në fjalën e tij në Samitin e 10-të të Korridorit Jug...
Rama nga Azerbajxhani: Synojmë të ndërtojmë një qendër të gazit natyror të lëngshëm në Vlorë.
Kryeministri  Edi Rama ndodhet në Baku të Azerbajxhanit, si i ftuar nderi i Presidentit Ilham Alijev, për të adresuar Samitin e 10-të të Korridori...
Rama në Azerbajxhan: Korridori jugor i gazit e ka bërë Evropën më të sigurt. T’i orientojmë investimet drejt energjisë së ripërtëritshme
“Nuk mund të jem më i përulur sesa kaq nga mikpritja që më është ofruar sot. Dhe nuk mund të ndihem më i nderuar nga fjalët që presidenti përdori ...
“Dua të ndaj një sekret…”, Varhelyi: Rajoni mund të bëhet gati më shpejt për të qenë pjesë e BE-së
Në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Oliver Varhelyi tha se rajoni mund të bëhet gati më shpejt për t’u b...
Anëtarësimi në BE, Rama me Varhelyin: Edhe pse Greqia na bllokoi, ne nuk humbëm kohë
Edi Rama: Dua të shtoj diçka asaj që tha komisioneri që ka të bëjë me thelbin, jo me procedurat. Ne vazhdojmë të punojmë çdo ditë me komisionin, si të...
“Rajoni, larg duarve të Rusisë”, Rama: Armë për Ukrainën? Të gjithë i thanë ‘Po’ propozimit të Zelenesky
Rama: Dje patën një samit shumë të mirë, por edhe zhvilluam diskutime të mira. Ai samit tregoi dicka që është e rëndësishme që të gjithë ishin kët...
Shqipëria është gati për të hapur negociatat me BE”, Varhelyi: Greqia nuk duhet të bllokojë procesin
“Pra, ju dëshironi që unë të flasë për Shqipërinë në mënyrë negative? Nuk do ta bëj këtë, puna e Shqipërisë është pozitive. Hapat tuaj e kanë treg...
Samitin BE-Ballkani Perëndimor/ Rama për Planin e Rritjes: Ambicia jonë të aplikojmë në qershor në zonën euro!
Në samitin e Ballkanit Perëndimor me BE-në për Planin e ri të Rrijtes, që po zhvillohet sot në Tiranë, kryeministri Edi Rama shpalosi ambicien e S...