Ekspozohen për herë të parë shtatë dorëshkrime të Pjetër Bogdanit
Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Kosovë, është hapur një ekspozitë përkujtuese në nder të 330 vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit,...
Flamur Beqiri, që u vra në Londër natën e Krishtit, ishte një muzikant i famshëm me origjinë shqiptare
Një shqiptar është qëlluar për vdekje në vigjilje të Krishtlindjes në sy të familjes së tij, pasi kishin kaluar një natë jashtë, njofton BBC. Flam...
Kryeministri Haradinaj trondit publikun me lajmin e rremë: ‘Ka vdekur kompozitori Alfred Kaçinari’, thotë
 (Ramush Haradinaj) Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shokuar opinionin publik sot lidhur me një status ngushëllimi në adr...
Ish-burri i princeshës Norvegjiane vdes i vetëvrarë, thotë pallati mbretëror
26 Dhjetor (UPI) - Shkrimtari Ari Behn, ish-bashkëshorti i Princeshës Marte Louise të Norvegjisë, ka vdekur i vetëvrare, tha të mërkurën Pallati M...
Ndahet nga jeta edhe një aktore e shquar e plejadës shek. 20-21, Marika Kallamata
Është ndarë nga jeta në moshën 89 vjeçare Marika Kallamata, aktorja shqiptare që ka realizuar dhjetëra role në teatër e në kinema. E mbetur në ...
Ajtanga Lubonja: ‘Monika thesh se e pasur u bëra nga babai… Me Fatimen (e ëma) shisnim qepë në Q.S’.
  -Për Salijanjin? Ah të ketë të vazhdojë burgimi për këta!-  Nga: Ajtanga Lubonja/fb Vendosa te buzëqesh edhe une! Lotet, ulërimat,...
Një bazë nëndetësesh e Luftës së Dytë po transformohet në qendrën më të madhe digjitale të botës.
Qendra më e madhe e arteve digjitale në botë po vjen në Francë, dhe kjo është ndoshta aty ku e prisni ju. Në vend të një përfytyrimi se ku vallë n...
Kirk Douglas- 103 vjeç. Michael Douglas dhe Catherine Zeta-Jones i urojnë “Gëzuar 103 vjetorin e lindjes”
   BREITBART, 9 Dhjetor 20190 9 dhjetor (UPI) - Michael Douglas dhe Catherine Zeta-Jones po festojnë ditëlindjen e 103-të të Kirk Douglasit. ...
Shqipëria do të bojkotojë ceremoninë e Çmimit Nobel në letërsi; vendimi vjen pas vendimit të Kosovës
Pas Kosovës, Edhe Shqipëria do të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel në Suedi. Lajmi konfirmohet përmes një postimi në twitter, të mi...
Polemika për Nobel-in, Turqia kundër Handke
-Ankaraja është me intelektualë; pasi ka shfarosur armenë dhe kurdë- Nga: Matteo Sacchi  Nobeli për letërsinë pa paqe për shkrimtarin austri...
Faqja 5 prej 68« E para...34567...102030...E fundit »