Përurohet murali i Nexhmije Pagarushës në Prishtinë
Murali Nexhmie Pagarushes ne punim e siper. Nga Qëndresa Sokoli Të premten është promovuar murali “Nexhmij...
Kanë vjedhur pllakën e varrit të Faik Konicës në Tiranë
Pllaka e varrit të Faik Konicës nuk ndodhet më në vendin e saj. Lajmi është bërë publik nga një faqe në facebook e cila mban emrin e Faik Konic...
Praga do të ketë një shesh me emrin “Skënderbej”, Veliaj: Mirënjohje kryebashkiakut Zdenek Hrib
Si në shumë kryeqytete të botës, edhe në kryeqytetin çek Pragë do të ketë një shesh “Skënderbej”. Pas Budapestit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, ...
Gazetari Nano na përball me veten
Frrok Çupi Përball me veten?!... A do të thotë gjë kjo? Disa e kuptojnë sipas tyre: Ose se ‘do ta shikosh ti ça do të të bëj!’, ose ‘shikomë mu...
Humb jetën nga COVID-19 piktori shqiptar Ziso Kamberaj! Po kurohej prej javësh në Gjermani
COVID-19 ka shuar një tjetër artist shqiptarë, duke lënë pas një boshllëk jo vetëm për artin por edhe për familjarët e tij.  Piktori Ziso Kamberaj...
Nobeli për Letërsinë shkon në Tanzani për romancierin Abdulrazak Gurnah
Çmimin Nobel për Letërsi 2021 shkon për romancierin nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah. Akademia e Shkencave dhe Arteve suedeze, i ka dorëzuar çmi...
Shkollat/ Sot ora e mësimit nisi me 45 minuta, njësoj si para fillimit të pandemisë Covid.
Ditën e sotme ka nisur rregullisht mësimi për të gjithë nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe ato të arsimit parauniversitar.  Kështu të gjithë ...
Eshtrat e Ukshin Hotit do të kthehen në Kosovë
Nga Blerta Ahmeti/ AP Eshtrat e Ukshin Hotit do të kthehen në Kosovë. Albanian Post, nga burimet brenda Kryqit të Kuq Ndërkombëtar...
Rama nderon Qosjen me medaljen “Ylli i Mirënjohjes Publike”
Akademiku Rexhep Qosja është nderuar në Prishtinë nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me “Yllin e Mirënjohjes Publike”. Kryeministri Rama,...
Placido Domingo, në 15 shtator në Tiranë, mbrëmja gala në Teatrin e Operas
(FOTO: Ermonela Jaho dhe Placido Domingo)/ 15 shtatori do të sjellë mbrëmjen gala ku do të ngjiten në skenën e rikonstruktuar të Teatrit të Ope...