Poster gjigant dhe flamuj amerikanë, Tirana përgatitet për vizitën e Antony Blinken
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të vizitojë të enjten për herë të parë Shqipërinë. Një ditë para kësaj vizite të rëndësishme të nu...
Lamtumirë Lili Cingu! Homazhe në TKOB për mbretëreshën e valles shqiptare
Mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu ndërroi jetë të hënën në moshën 74-vjeçare. Homazhet për nder të artistes së madhe po mbahen në Teat...
Ndahet nga jeta aktorja italiane Sandra Milo
Ka ndërruar jetë këtë të hënë në Romë, në moshën nëntëdhjetëvjeçare, aktorja italiane Sandra Milo. Në karrierën e saj kinematografike, në gjashtëd...
“Edhe prindërit e mi u larguan nga lufta në Kosovë”, thotë Dua Lipa dhe bën thirrje për armëpushim në Gaza.
Dua Lipa është një nga yjet më të çmuar të muzikës 'pop' në botë. Ylli botëror tha se pavarësisht se është më lehtë të jesh larg politikës, ajo...
Nderohet aktori Xhevdet Ferri 4 vjet pas vdekjes. I jepet titulli “Nderi i qytetit” Durrës.
Aktori i njohur durrsak Xhevdet Ferri u nderua me titullin “nderi i qytetit” 4 vite pas vdekjes. Ceremonia u mbaj në teatrin “Aleksanër Mosiu” ku ...
Dita e Alfabetit shpallet festë kombëtare
“Dita e Alfabetit”, 22 nëntori shpallet festë kombëtare. Kjo u bë e ditur nga ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Igli Hasani....
Elsa Lila, viktimë e paragjykimeve dhe thashethemeve.
Kur Kledi Kadiu shpalli fituesin e Festivalit të 62 të RTSH, në sallë ra një heshtje dhe pati pasthirma habie, “si ka mundësi”. Dhe kishte kupt...
Oscars 2024/ Dua Lipa, pretendente për të fituar Çmimin e vitit 2024.
Lenny Kravitz, Billie Eilish, Olivia Rodrigo dhe Dua Lipa janë ndër artistët e përzgjedhur për të fituar një Oscar si kënga më e mirë origjinale e...
Piktori Lekë Tasi, 94 vjeç: ‘Kam fatin të shoh zhvillimin potent të Shqipërisë!’.
Piktori dhe shkrimtari, Lekë Tasi ka ndarë detaje të hollësishme si nga jeta dhe karriera e tij shumëvjeçare. Ai ka zbuluar në emisionin “Pas Mesn...
Zbulohen vepra të antikitetit në dy shtëpi në Fier. Vlera 1.5 mln euro
Pesë muaj hetime çuan në arrestimin e dy personave në Fier. Shpëtim Kalemi 51 vjeç dhe Pandeli Petani, 57 vjeç, ranë në pranga pasi akuzohen për t...