The Guardian/ “U mahnita nga bukuria”: Muzetë dhe galeritë e preferuara në Evropë; Muzeu historik i Fotografisë në Shqipëri
Dizajni i mahnitshëm, njohuri mbi historinë dhe hapësirat e mrekullueshme në natyrë, të gjitha shfaqen në zgjedhjet e lexuesve tanë të institucionev...
Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton çmimin Nobel në Letërsi!
E përzgjedhur nga Akademia Suedeze, e një grup prej 18 anëtarësh, mes të cilëve, shkrimtarë, gjuhëtarë, studiues të letërsisë historianë e juristë...
Rama kërkon që diplomat e universiteteve tona të njehësohen me ato të BE
Kryeministri Edi Rama tha se do të propozojë që diplomat e universiteteve shqiptare të jenë të barasvlershme me ato të universitetet europiane...
Vdes Sali Shijaku, piktori i madh shqiptar i shekullit 20
Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare piktori i njohur shqiptar, Sali Shijaku, i njohur ndryshe edhe si “Piktori i Popullit”. Lajmin e ka shpernd...
Mbyllja e kolegjit turk ‘Mehmet Akif’, Rama: Zbatuam ligjin! Mos bombardoni publikun me lajme të rreme!
Mazhoranca parlamentare dhe opozita janë përplasur në lidhje me vendimin pë rmbylljen e kolegjit turk 'Mehmet Akif'. Kryeministri Edi Rama ka sqar...
Helena Kadare feston 78-vjetorin: ‘Ia vlen të jetosh për hir të dashurisë…’
Helena Kadare sot feston ditëlindjen (78-vjetorin) dhe në këtë ditë të veçantë ka përcjellë edhe mesazhe shumë të bukura, ku thelbin e vendos te n...
Sot në Britani lamtumira e fundit për Mbretëreshën, në Kukës shfaqet busti i Elizabeth II
Ndërkohë që në Mbretërinë e Bashkuar i jepet sot lamtumira e fundit Mbretëreshës Elizabeth II, në Kukës, është zbuluar busti i monarkes brit...
Ndahet nga jeta mjeshtri i violinës, lamtumirë Hetem Qerimaj!
Eshte ndare sot nga jeta Mjeshtri i violinës, Hetem Qerimaj. Violinisti i njohur kishte mbushur 87 vjeç më 20 maj të këtij viti. Familja Qer...
Sot vijnë në shkollë 450 mijë nxënës, 29 mijë për herë të parë
Sot nis viti i ri shkollor për arsimin parauniversitar. Rreth 29 mijë nxënës ulen për herë të parë në bankat e shkollës. Që në orët e para të mëng...
Publikohet kopertina e abetares së përbashkët, në Kosovë nis shpërndarja në shkolla
Abetarja e përbashkët Kosovë-Shqipëri, ka filluar të shpërndahet. Media kosovare RTK ka publikuar për herë të parë kopertinën e abetares që do...