Ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare shkrimtari i njohur Faslli Haliti! Në 1998-ën ka qenë deputet në Kuvend
Faslli Haliti, poeti, shqipëruesi, një nga zërat e rëndësishëm të historisë sonë letrare u nda nga jeta  sot në moshën 85-vjeçare. Vdekja e tij...
Rama i uron ditëlindjen aktorit të Portokallisë: Spikati për sozinë time në shfaqjen me rekorde të frikshme audience
Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi të gjatë në rrjetet sociale i ka uruar ditëlindjen aktorit të Portokallis, Florjan Binaj. Kryeminis...
Helena Kadare nuk hyn te gratë e zakonshme, siç Ismaili nuk hyn te njerëzit e kollajshëm
 NGA EDI RAMA HELENA KADARE më kujton gjithnjë atë shprehjen e famshme, një burrë peshohet nga gruaja dhe biblioteka! E mbase gabohem, po pa...
Shkon në amëshim edhe një aktor i madh i teatrit shqip, Mikullovci në Prishtinë.
Adem Mikullovci (i lindur në vitin 1939, në Vushtrri) ishte pjesë e plejadës së aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor të Kosovës (tashmë Teatr...
Ku m’ka katandis qyteti
Nga: Bukra Hysenukaj Kastrati Mram n'ballkon ish fut nji flutur. U gzova si t'm'kish ardhe ma i dishruemi mysafir. Ishte fort e bukur ! U gzova...
Aleks Buda, një ‘Budë’ i filozofisë së mësimit dhe historisë sonë/ Rama homazh për ditëlindjen.
Aleks Buda (7 shtator 1911 - 7 korrik 1993) ishte një historian shqiptar dhe kryetar i Akademisë së Shkencave. Në moshën e tij të re Buda studi...
Para se të vdesë gjigandi
  Frrok Çupi Kam marrë hua një fjalë nga pezhorativi banal i disa udhëheqësve politik që kanë fjalor vetëm disa fjalë; këta i thonë njëri- tjetr...
Këpucët, (kontrast), kronikë e zezë – parabol 5/ Letërsi
   Nga Bujar Xhaferi  Në një nga kronikat televizive te top-channel,( nder ato kronika qe pasqyrojnë shkëlqimin e shembelltyres  se sotme n...
Hapet dosja e Sigurimit të Shtetit për Martin Camaj/ Rama: “Shpifje nga ‘askushi’ që do të bëhet ‘dikushI”’!
Në Pallatin e Brigadave u mbajt një tryezë për hapjen e dosjes së Martin Camajt, ku i pranishëm është edhe kryeministri Rama. Pas debatit pak k...
Këta 18 vjet pa Teodor Kekon/ Edi Rama një mesazh ‘naiv’: “Pse më je mërzitur të keqen Dori?!”
Kryeministri Edi Rama ka kujtuar sot Teodor Kekon, që nga të gjithë të njohurit thirrej Dori i vogël. Përmes një postimi në ‘Facebook’, kreu i ...