Projekti i Teatrit të Ri në Tiranë- kopje nga Koreja e Veriut, arkitektja nga Ukraina.
-A e kopjoi Shqipëria projektin për teatrin e ri?! Reagon arkitektja nga Ukraina!?- Prej ditës së djeshme kur kryeministri Edi Rama prezantoi p...
Çmimi Oscar/ Filmi më i mirë fiton “The Shape of Water”
Drama romantike “The Shape of Water” fitoi çmimin Oscar si filmi më i mirë. Ceremonia e 90-të e ndarjes së Oscar-it u mbajt të dielën në Los Angje...
Ylli Xhaferi, ‘Yll’ i instalacionit që e nisi vizatimin fëmijë në Luftën e vitit ’99.
Artisti Yll Xhaferi, i rritur në një shoqëri në tranzicion, duke përjetuar personalisht luftën e fundit në Kosovë, ka gjetur strehë në botën e tij...
Gëzimi u shua…
Nga Josif Papajorgji Dje se toku me poetin, studiuesin dhe editorin Arian Leka shkuam ne shtepine e Gezim Qendros. E shoqja, gazetarja e njohur...
Biografia e Aleksandër Moisiut do të promovohet në Berlin më 14 Mars
Aktori shqiptar i cili karrierën e tij e ndërtoi në Austri, Aleksandër Moisiu, mbetet një ndër figurat më të rëndësishme të kulturës së kombit shq...
MUZIKË: “Perlat Shkodrane” nesër mbërrijnë në Gjakovë
Pas disa koncerteve të mëhershme që kishin mbledhur një audiencë të madhe, të enjten vjen edhe një koncert i madh në Pallatin e Kulturës “Asim Vok...
Ministri sllovak i Kulturës jep dorëëheqjen pas vrasjes së gazetarit: “Këtë nuk e duroj…”
(FOTO: Marek Madariç, ministër i i dorëhequr i Kulturës në Sllovaki)/ Marek Madariç, ministër i Kulturës në Sllovaki, ka dhënë dorëheqje pas vr...
FATOS KONGOLI ËSHTË I SËMURË NË GJENDJE TË RËNDË…
Fartmir Toçi/ Fatos Kongoli, ndër shkrimtarët më të dashur dhe më përfaqësuesi i periudhës 30 - vjeçare së tranzicionit shqiptar ndodhet prej k...
Të gjithë po flasin rreth veshjes së bardhë të Melanisë në drekën e Guvernatorit .FOTO
Melania Trump shkëlqeu të Hënën në një mrekulli të vërtetë me veshjen e bardhë në drekën e parvjetshme për gratë e guvernatorëve të Shteteve të Ba...
Kanuni nuk e fal armën në publik- të tjerat janë spekulime!
Nga: Arben Komani/ Kanuni, i kodifikuar si kanuni i Lekë Dukagjinit, përpos se është një perlë në letërsinë e shkruar, tash është rikthyer si një n...