Një kinema në Tiranë pagëzohet me emrin ‘Maks Velo’. Rama: ‘Shëmbëlltyrë e botës së Maksit’.
Kryeministri Edi Rama ka komenuar përurimin e kinemasë ”Maks Velo” në Tiranë që mban edhe emrin e piktorit dhe artistit Velo që u nda nga jeta pak...
“Jeta nuk është aq e gjatë sa ç’kujtojmë kur jemi të rinj”, rrëfehet Helena Kadare: Biseda e fundit me Sadije Agollin dhe premtimi i pambajtur
Nga: Fatmira Nikolla/ Javë më parë kur Elona Agolli më njoftoi për botimin e tregimeve të “fshehura” të së ëmës, i kam shkruar Helena Kadaresë ...
Foto-video/ Garderoba e Teatrit të shembur, veshjet e aktorëve…, të gjitha janë ruajtur.
Ndërtesa e Tetrit Kombëtar tashmë është shembur, por një pasuri e tërë ka mbetur pas. Pasqyra, qilima, maska, kitara, tavolina, filxhanë, kar...
Regjisori Altin Basha: ‘Ai nuk u bë kurrë Teatër Kombëtar, as adoptimet nuk mund të sillnin më asgjë’
TIRANË, 21 maj- “Teatri i ri Kombëtar që pritet të ndërtohet nga Bashkia e Tiranës, do të adresojë të gjitha nevojat e komunitetit të artistëve pë...
Europa Nostra: ‘Nuk kemi premtuar financime për Teatrin Kombëtar, ky është lajm i rremë’.
Teatri Kombëtar është në qendër të debatit publik në Shqipëri pas shembjes së tij nga qeveria dhe protestave të një grupi artistësh që kërkonin mb...
Rama shuan çdo hamendje: ‘Teatri i ri do të ndërtohet mbi gjurmët e të vjetrit’.
Kryeministri Edi Rama deklaroi se Reatri i Ri do të ndërtohet mbi gjurmët e godinës së vjetër, atje ku është historia e tij. Në një intervistë ...
Aktori Çun Lajçi: ‘Për çka po protestoni se po dukeni vërtetë qesharakë?’
Nga Çun Lajçi Për çka po protestoni? S’deshta, o s’deshta me shkrua, se dashtë e kam ma shumë se ju, që çirreni sheshit, tue derdhë lot...
Veliaj prezanton Teatrin e Ri: Do të jetë 8 mijë e 930 m2, sa 6-fishi i të vjetrit, taracë me teatër veror, skenën më të madhe në Shqipëri.
Kryebashkaki i Tiranës, Erion Veliaj ka prezantuar Teatrin e Ri Kombëtar dhe parametrat që do të ketë ai. Sipas Veliajt, Teatri i Ri do të jetë...
Dita pas shembjes së të vjetrit/ Rama, ja projekti i Teatrit të ri. Nesër do të flasë vetë vepra e përfunduar!
Një ditë pas shembjes dhe tensioneve të forta të krijuara mes policisë dhe artistëve e opozitës, kryeministri Edi Rama e nis këtë të hënë me n...
Flutura Acka demaskon Kryemadhin: Na tradhëtoi, mbrëmë na tha ikni, se nuk është nevoja të rrini te Teatri
Shkrimtarja Flutura Açka ka akuzuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, se i ka tradhtuar dhe ka lejuar me qëllim prishjen e Teatrit Kombëtar. ...
Faqja 2 prej 7212345...102030...E fundit »