Sot nis ‘Sunny Hill Festival’ në Tiranë, tre ditë rreth Liqenit Artificial
Ditën e sotme nis ‘Sunny Hill Festival’ në Tiranë që do të zgjasë për tre ditë rresht. Emra të mëdhenj do të ngjiten në skenën e Sunny Hill Tirana...
Shuhet jeta e shkrimtarit Nasho Jorgaqi
Më ke mësuar t’i fal njerëzit kur ata gabojnë, të ringrihem edhe kur nuk ka më asnjë shpresë, tani po shkon në një botë më të mirë’.  Nipi i studi...
I dyshuari për sulmin e Salman Rushdie ‘kishte lexuar vetëm dy faqe’ të vargjeve satanike
I akuzuari për sulmin me thikë të Salman Rushdie thuhet se ka lexuar vetëm dy faqe të librit kontrovers të autorit "Vargjet Satanike". Hadi Mat...
Ndërron jetë aktori i njohur i filmave shqiptarë, Pandi Siku
“U bë një ëngjëll në parajsë”,  fëmijët japin kështu lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta në moshën 73-vjeçare të  aktorit të teatrit dhe kinematog...
Salman Rushdie thotë ka dalë nga intubimi pas goditjes brutale me thikë. ‘Flas e bëj shaka!”.
Salman Rushdie thuhet se ka dalë nga intubimi dhe është sërish në gjendje të flasë me të tjerët pasi u sulmua brutalisht gjatë një ngjarjeje në Nj...
Blinken akuzon Iranin për plagosjen e shkrimtarit Salman Rushdie
  Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka drejtuar gishtin drejt Iranit për nxitjen e sulmit kundër autorit Salman Rushdie , teksa mediat ...
Lamtumira e kineastit Kristaq Dhamo; regjisori i filmit të parë shqiptar.
Kineasti i njohur Kristaq Dhamo është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare. Artisti i cili ka realizuar filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë,...
Salman Rushdie: Arrestohet autori që sulmoi shkrimtarin në skenë
Autori Salman Rushdie, i cili vuajti prej vitesh kërcënime me vdekje nga islamistët pasi shkroi "Vargjet Satanike", është sulmuar në skenë në shtetin e Nju Jorkut. Fituesi i çmimit Booker, 75 v...
Shkrimtari Salman Rushdie sulmohet dhe plagoset në skenë në Nju Jork
Autori i famshëm Salman Rushdie, shkrimet e të cilit e shtynë Udhëheqësin Suprem të Iranit të merrte nsy guetine kunder Rushdie në vitin 1989, u s...
Në Mbretërinë e penelit të piktorit Koço Ristani
Miho Gjini Sapo mora vesh lajmin e kobshëm për largimin nga jeta të mikur tim piktor, shokut të shkollës e të jetës KOÇO RISTANI, prej njeriu...