“Shqipëria sot, si Europa e Ballkanit”, Rama: Në Piramidën e diktatorit do të ulen armiqtë e tij të përbetuar
Për herë të parë në rajon mbahet Samiti i Procesit të Berlinit. Ky Samit bën bashkë liderët e vendeve të Ballkanit, shteteve anëtare të BE dhe për...
Ndërron jetë fituesja e Çmimit Nobel për Letërsinë, Louise Gluck
Poetja amerikane dhe laureatja e Nobelit për Letërsinë Louise Gluck ka humbur jetën në moshën 80-vjeçare. E lindur në Nju Jork, Louise Gluck ko...
Olaf Scholz të hënën, një ditë para Samitit, mbërrin në Tiranë. Arsyet…
Nga Anila Shuka DW Kancelari gjerman do të marrë pjese në Samitin e Procesit te Berlinit dhe pritet të bëjë takime bilaterale edhe me përfaqësu...
Evakuimi i 1.1 milion civilëve nga Gaza është i vështirë: Shtetet e Bashkuara
Pas takimit të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrit të mbrojtjes Yoav Gaklad me homologun e tij amerikan, Lloyd Austin, i cili ...
Lufta e fundit dhe njeriu numër
Frrok Çupi Luftërat duket se janë krijuar si Circe e Homerit për t’i treguar fatin njeriut.  Circe i ktheu njerëzit në derra, lufta në numra. ...
Roberto Saviano dënohet për shpifje kundra Giorgia Melonit.
Shkrimtari i njohur italian, Roberto Saviano, i njohur për shkrimet e tij kurajoze kundër krimit dhe mafias, u dënua me 1 mijë euro gjobë për shpifje ndaj Kryeministres së Italisë, Giorgia Meloni....
Metsola dhe von der Leyen në Izrael: “Solidaritet pas sulmit më të keq terrorist që ka përjetuar Izraeli në breza”
Presidentja e Parlamentit Europian Roberta Metsola dhe presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen kanë mbërritur në Izrael. Metsola...
Procesi i Berlinit, Samiti në Tiranë/ Soreca: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, në krye të agjendës politike
Ambasadori i Këshillit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca deklaroi se integrimi i Ballkanit Perëndimor në union, do të jetë në krye të agjendës po...
Rama i thotë Kosovës të vërtetën: KFOR iu çliroi, por e keni harruar!/ Mesazh Kurtit.
  90 minuta fjalim pas një mungese të gjatë në Kuvend, i shërbyen Edi Ramës për ti folur troc, më fort Albin Kurtit, por pa harruar rivalët po...
“KFOR të marrë në kontroll Veriun”, Rama: Shtimi i trupave nuk cënon sovranitetin e Kosovës
Kryeministri Edi Rama ka bërë dhe një herë thirrje që KFOR të marrë në kontroll Veriun e Kosovës. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, ai ka thënë se sh...