Oscars 2024/ “Oppenhemier” triumfon me 7 çmime, lista e plotë e fituesve
Filmi biografik i Christopher Nolan-it, ‘Oppenheimer’, ka triumfuar në Oscars të këtij viti duke marrë shtatë çmime, përfshirë filmin më të mirë, aktorin më të mirë dhe regjisorin më të mirë. D...
“Kam menduar të vras veten”, Zamira Kita rrëfehet për Podcastin e Ramës.
Aktorja Zamira Kita ishte e ftuar në podkastin “Flasim” të kryeministrit Edi Rama. Teksa ka treguar fillimet e karrierës së saj, ajo ka rrëfyer se...
Muzeu Historik Kombëtar mbyllet për vizitorët deri më 2028, i nënshtrohet restaurimit.
Muzeu Historik Kombëtar do të jetë i mbyllur për vizitorët gjatë periudhës 15 mars 2024, e deri në 15 mars të vitit 2028. Lajmi është konfirmua...
Po ç’patët me sharlatanët, a derëzi?!
  Frrok Çupi Një gjë dua t’u them që në fillim miqve intelektualë që shkruan një letër për t’u mbyllur derën sharlatanëve: Kjo që keni n...
Poster gjigant dhe flamuj amerikanë, Tirana përgatitet për vizitën e Antony Blinken
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të vizitojë të enjten për herë të parë Shqipërinë. Një ditë para kësaj vizite të rëndësishme të nu...
Lamtumirë Lili Cingu! Homazhe në TKOB për mbretëreshën e valles shqiptare
Mbretëresha e valles shqiptare, Liljana Cingu ndërroi jetë të hënën në moshën 74-vjeçare. Homazhet për nder të artistes së madhe po mbahen në Teat...
Ndahet nga jeta aktorja italiane Sandra Milo
Ka ndërruar jetë këtë të hënë në Romë, në moshën nëntëdhjetëvjeçare, aktorja italiane Sandra Milo. Në karrierën e saj kinematografike, në gjashtëd...
“Edhe prindërit e mi u larguan nga lufta në Kosovë”, thotë Dua Lipa dhe bën thirrje për armëpushim në Gaza.
Dua Lipa është një nga yjet më të çmuar të muzikës 'pop' në botë. Ylli botëror tha se pavarësisht se është më lehtë të jesh larg politikës, ajo...
Nderohet aktori Xhevdet Ferri 4 vjet pas vdekjes. I jepet titulli “Nderi i qytetit” Durrës.
Aktori i njohur durrsak Xhevdet Ferri u nderua me titullin “nderi i qytetit” 4 vite pas vdekjes. Ceremonia u mbaj në teatrin “Aleksanër Mosiu” ku ...
Dita e Alfabetit shpallet festë kombëtare
“Dita e Alfabetit”, 22 nëntori shpallet festë kombëtare. Kjo u bë e ditur nga ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Igli Hasani....