Cili është Edi Rama, i vërteti?!/ Sipas medias serbe
  Duke krahasuar disa deklarata të bëra në kohë të ndryshme, media serbe akuzon kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama për dyfytyrësi. Gazeta “Blic” e Beogradit merr në analizë dekaraten e Ra...
Media ndëkombëtare shton presionin për foton 80 mijë dollarëshe të Ramës me Obamën
  Mediat prestigjoze ndërkombëtare po pasqyrojnë detaje të zhvillimeve hetimore e politike mbi atë që opozita shqiptare e quan një skandal të përmasave të mëdha, në të cilin është përfshirë kr...
Liderët e Brexit po lënë anijen, sipas Jean- Claude Juncker
  Presidenti i Komisionit të BE, Jean-Claude Juncker ka akuzuar luftëtarët e Brexit-it, Boris Johnson dhe Nigel Farage për “arratisje” në kohën kur gjërat bëhen të vështira. "Heronjtë e Bre...
Washington Times: Rama, një albatros në Shqipëri?
Nga Jason Katz “Shqipëria ka një pengesë të madhe, shpërfillje arrogante të qeverisë aktuale, në sundim e ligjit dhe të një marrëdhënie intime me krimin e organizuar dhe korrupsionin”.   ...
Mungon ambasadoresha
  Nga Frrok Çupi   Po e shkruaj siç e thotë populli: “ambasadoresha”; ndryshe duhej thënë “ambasadori”, pavarësisht se kjo është femër. Siç e thonë në popull fjalën “ministre”, në v...
Referendumi BE: Dita e fundit e fushatës, Brexit apo Bremain!
  -Sipas BBC-  Politikanët po arrijnë në fundin e pistës së votës, sot, ditën e fundit të fushatës, para Referendumit për në BE. David Cameron, Jeremy Corbyn dhe Tim Farron po flasin para t...
Të hallakatur rreth Mbretërisë së Bashkuar
  Nga Frrok Çupi 1. Të parët janë mediat: Edhe pse më të shquarat e botës, mediat kësaj here, me “Brexit”, na kanë krijuar “fushën e pingpongut”; sa shikojmë njërën anë, duhet të kthe...
Rama- Meta, çarja me vijë të kuqe
Nga Andi Bushati/ Dy partitë e mëdha të shumicës janë përfshirë në një debat sa qesharak edhe absurd lidhur me mënyrën se si do të arrihet konsensusi për reformën në drejtësi. Para pak ditësh, kryemi...
Vritet Jo Cox; pezullohet fushata për Referendumin
  Një anëtare e Parlamentit  të UK u vra në rrugë ditën e Enjte,  duke shkaktuar një shok të thellë në të gjithë Britaninë dhe gjithashtu pezullimin e fushatës për referendumin e javës që vjen...
Çatia, nxitim në ikje
  Frrok Çupi Mu bë se vërtet po shikoja “Çatinë”, një film i neorealizmit italian i vitit 1950 e ca. Para katër a pesë ditësh, mëngjes herët, stadiumi Qemal Stafa… Një makineri e rëndë, ng...