14 vjeçari i punësuar në Facebook, njé gjeni nga Shqipëria
Nilidon Pepushaj është një 14 vjeçar nga Shkodra. Ai vazhdon klasën e tetë në shkollën jopublike të quajtur ‘Zemra e Krishtit’. Një fëmijë i zakonshëm...
A mund të identifikohet demokracia thjeshtë me zgjedhjet e lira dhe të rregullta?
Pjesa me e madhe vëndeve të botës, shprehen se kanë një vënd demokratik. Për më tepër, edhe në vëndet me demokraci të brishtë ose pa demokraci far...
Tru shoqëror apo tru financiar‏
Korrektesa është konsideruar përherë virtyt i natyrës njerëzore. Kjo vlen në terma të përgjithshëm kur konsiderojmë një sjelljë tradicionale të po...
Berisha, ndryshe nga PD për arrestimin e Kserës
Sali Berisha me sa duket ka mbetur i pakënaqur nga reagimi i PD-së zyrtare lidhur me arrestimin e ish ministrit të tij Spiro Ksera. Ndërkohë që në emë...
“The Economist”: Synimet e Turqisë pas ndërtimit të xhamive në Shqipëri
Një mega-xhami po ngrihet në rrugën “George W. Bush” në Tiranë, kryeqytetin shqiptar, në afërsi të parlamentit të vendit. Kur të përfundojë, ajo d...
Me hapa si këta, Shqipëria në BE pas qindra vjetësh/ Banka Botërore
Banka Botërore lëshon alarmin se me rritjen aktuale ekonomike Shqipërisë do t’i duhen qindra vjet për të arritur standardin e mirëqenies së Bashkimit ...
KOTËSIA PARA FURTUNËS
Frrok Çupi Nuk e shikoni që po na fusin në një sferë të përbashkët dhe aty do të rrotullohemi pa fund duke parë sa te ata, sa edhe njëri tjetrin.... ...
Të vërteta dhe thashetheme për partinë e re të Bojaxhiut. Kush e financon?
Pak ditë më parë, Gjergj Bojaxhi, ish-kandidat për kryetar Bashkie në Tiranë prezantoi nismën për krijimin e një partie të re politike. Një forcë poli...
Vajza e Namik Dokles, ironi me Ramën
Vajza doktoreshë e deputetit socialist Namik Dokle, ka thumbuar sërish kryeministrin Edi Rama në një reagim në rrjetet sociale pas lajmit se qeveria s...
Daily Mail: Firma e bashkëshortes së Tony Blair përfitoi gjysmë milioni funte nga qeveria e Shqipërisë
Omnia Strategy”, firma e zonjës Blair, ka përfituar një shumë prej 493,000 funtesh për të shërbyer si këshilltare zyrtare e Shqipërisë në një mosmarrë...