Ministrja e Kulturës në Kosovë, sapo emërohet bën gafën rreth Kadaresë
Vlora Dumoshi, ministrja e re e Kulturës Rinisë dhe Sporteve në Kosovë, ka thënë se ka rënë pre e sulme në rrjete sociale. Në një adresë në Tëitte...
Al Pacino rrëzohet në tapetin e kuq, ngriti duart e tha ‘gjëra që ndodhin’.
Aktori me famë botërore u ndihmua të ngrihej nga e dashura e tij, Meital Dohan. Aktori Irlandez 79-vjeç e mori me sportivitet incidentin. Pasi ...
FUNNY/ Komediani John Oliver thotë se ‘Trump duhet të largohet sepse nuk i bën mirë shëndetit tim’.
Moderatori i HBO dhe komedian John Oliver tha se do të donte që ta shikonte presidencën e Trump që të merrte fund, sepse është keq ‘për shëndetin ...
Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë/ Tom Kuka fiton çmimin e romanit më të mirë me “Gurët e Vetmisë”
Ditën e sotme u zhvillua ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2018 në ambientet e Hotel “Plaza”, salla “Queen Geraldine...
Përse shkruaj?*
Nga Enkel Demi Unë nuk marr pjesë nëpër konkurse. Prej tyre kam një farë droje. I kam thënë para do ditësh një shkrimtareje: “Nuk më pëlqen të ...
Francë/ Macron i shpëton lincimit në Teatër. Presidenti u detyrua t’ia mbathë
Nga: Federico Giuliani Emmanuel Macron u detyrua, fjalë për fjalë, tia mbathte nga teatri për të shmangur linçimin e disa demonstruesve. Presid...
Vdes Xhevdet Ferri, aktori i shquar i kinemasë shqiptare
Xhevdet Ferri, aktori i mirënjohur shqiptar ka ndërruar jetë sot nga një sëmundje e rëndë.. Xhevdet Ferri, lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. ...
Filozofi konservator Roger Scruton vdes në moshën 75 vjeç
Nga: VICTORIA FRIEDMAN/ 12 Janar 2020 Filozofi dhe shkrimtari konservator Sir Roger Scruton ka vdekur në moshën 75 vjeç pas një beteje gjashtëm...
SHBA dhe Irani duhet të mbrojnë vendet kulturore, thotë UNESCO pas kërcënimit të Trump
AFP 6 Janar 2020 Paris (AFP) - Të dy Irani dhe Shtetet e Bashkuara duhet të respektojnë një konventë që detyron shtetet të ruajnë vendet kultur...
Lista e fituesve kryesorë të Globit të Artë.
AFP, 6 Janar 2020 Los Angeles (AFP) - Këtu janë fituesit në kategoritë kryesore për te 77-in Golden Globe Awards, të cilat u shpërndanë në Beve...