Interesat e depozitave i afrohen me shpejtësi zeros; në një vit tërhiqen 250 milionë euro
Nëse do të vendosësh sot kursimet në një bankë, sidomos shuma të vogla, avantazhi më i madh që ke është se i ke të sigurta. Sa për interesat e depozitave, ato janë aq të ulëta, sa fitimi është i p...
Fluks në Morinë, rreth 20 mijë kosovarë drejt bregdetit shqiptar
Fundjava rikthen fluksin në pikën kufitare të Morinës që lidh Shqipërinë me Kosovën. Qindra automjete nga Kosova i janë drejtuar bregdetit shqiptar p...
Para dhe pushtet/ Zbardhet pasuria e Guvernatorit Sejko.
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko është ndoshta një nga zyrtarët më të pasur në vend. Deklarata e pasurisë, e zbardhur nga Open Spending Albania, fakton pasurinë e Sejkos që nga banesat,...
Rruga e Kombit jepet me konçension te turqit
Rruga e Kombit është dhënë me koncension te një kompani turke. Lajmi konfirmohet nga Ministra e Transporteve. Koncensioni jepet për 30 vjet kundrejt një vlere 5.6 milionë euro. Në garë për të fituar ...
Skandal me koncesionin e Rrugës së Kombit, 5 Euro pagesa
Ministria e Transporteve njoftoi sot ka përzgjedhur fituese për autostradën Milot-Morinë kompaninë turke “Vendeka Bilgi Teknolojileri Ltd”, e cila paqiti ofertën që përmban kërkesë për subvencion në s...
BSH paralajmëron kartëmonedhën e re 10 mijë lekëshe
Ekonomisë shqiptare i duhet një kartëmonedhë 10 mijë lekëshe, sipas një analizë që ka bërë Banka e Shqipërisë për strukturën e qarkullimit të parasë. Nevoja për një prerje të tillë është shtruar që...
FMN mbyll misionin në Tiranë
  Misioni i radhës i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përmbyllur vizitën. Në një konferencë për shtyp Ministri i Financave Arben Ahmetaj tha se ekonomia shqiptare po konfirmon stabilitet, ndërsa...
MF: Politika e shtrënguar do të vazhdojë edhe për disa vjet
Bizneset që prisnin lehtësim të taksave, por edhe nëpunësit publik, të cilët kanë shpresuar për rritje pagash do të mbeten të zhgënjyer. Ministria e Financave bën të ditur se politika e ashpër buxheto...
Ikin dritat në Kuvend, ndërpritet mbledhja e Komisionit të Ekonomisë
Pikërisht kur kryeministri Edi Rama po fliste në ceremoninë e linjës së interkonjeksionit të Shqipërisë me Kosovën në një tjetër ambient ka ndodhur një diçka e rrallë. Kanë ikur dritat në Kuvendin e S...
KESH, OSHEE e OST kanë 96 miliardë lekë borxhe
  Sektori i energjisë elektrike mund të kthehet në flluksën e radhës financiare, me kreditë afatshkurta e afatgjata, që arrijnë në gati 7% të prodhimit të brendshëm bruto dhe aftësinë paguese ...